Ekonomi

BHP, Samarco ve nikel ihraçlarından 5,7 milyar dolar kaybedecek

MELBOURNE – Dünyanın halka açık en büyük madencisi olan BHP Group, diğer iki sorun nedeniyle toplam 5,7 milyar dolarlık değer kaybı yaşayacağını açıkladı: Brezilya’daki Samarco barajının çökmesi ve Batı Avustralya’daki nikel işindeki zorluklar. Bu rakam, Samarco baraj kazasıyla ilgili 3,2 milyar dolarlık değer düşüklüğü ücretini ve nikel operasyonlarına ilişkin 2,5 milyar dolarlık nakit dışı değer düşüklüğü ücretini içeriyor.

2015 yılında güneydoğudaki Mariana kentindeki Samarco barajının çökmesi 19 kişinin ölümüne yol açmış ve Rio Doce Nehri’nin ciddi şekilde kirlenmesi de dahil olmak üzere ciddi çevresel hasara yol açmıştı. Brezilya’da bir federal yargıç geçen ay BHP’nin, Vale ve ortak girişimi Samarco ile birlikte 47,6 milyar reale (yaklaşık 9,67 milyar dolar) kadar zarardan sorumlu olduğuna karar verdi. Bu hukuki karar halen temyize açıktır. Böylece BHP Brezilya’nın Samarco barajı arızası için ayırdığı karşılık 31 Aralık 2023 itibarıyla 6,5 ​​milyar dolara ulaştı.

Batı Avustralya Nikel işletmesi için değer düşüklüğü karşılığı, BHP’nin güçlü bir nikel görünümüyle karşı karşıya kalması ve Endonezya’dan gelen fazla arzın piyasayı olumsuz etkilemesi nedeniyle geldi. BHP, devam etmesi beklenen olumsuz çalışma koşullarını gerekçe göstererek nikel fiyatı varsayımlarını aşağı yönlü revize etti. Nakit dışı değer düşüklüğü, kapatma ve rehabilitasyon karşılıkları için yaklaşık 900 milyon $’ı içermektedir ve Nickel West varlıklarının defter değerini eksi 300 milyon $’a düşürmektedir.

Şirketin nikel operasyonları şu anda stratejik inceleme altında ve bazı varlıkların bakım ve onarım için yerleştirilme potansiyeli var. Özellikle Kambalda konsantratörü, tesise tedarik sağlayan madencilik şirketi Wyloo’nun Cassini ve Northern Operations madenlerindeki faaliyetlerini Mayıs ayı sonundan itibaren askıya almaya karar vermesinin ardından Haziran ayında bakım ve onarıma alınacak.

Ayrıca BHP, şu anda %21’i tamamlanmış olan West Musgrave nikel projesine yönelik geliştirme planlarını da değerlendiriyor. Bu gelişmelerin mali etkileri BHP’nin 20 Şubat Salı günü açıklanacak ilk yarı sonuçlarına da yansıyacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu