Haber

CHP’li Taşkın: Marmara Üniversitesi suç işliyor

ANKARA -CHP İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın, göreve iade edildikten sonra ihraç edilen akademisyenlerin durumuna dikkat çekti. Akademisyenlerin yeniden ihraç edilmesine karar veren 13. Bölge İdare Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımadığını belirten Taşkın, bazı üniversitelerin de mahkemelerin işe iade kararlarını uygulamamakta ısrar ettiğini söyledi.

Hülya Dinçer’in durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Akademisyen Dr. Taşkın, Dinçer’in 8 aydır Marmara Üniversitesi tarafından bir göreve atanmadığını söyledi.

Ankara 19. İdare Mahkemesi’nin mayıs 2023 tarihli kararıyla Dinçer’in, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevine iade edildiğini hatırlatan Taşkın, şöyle konuştu: “Marmara Üniversitesi, Dinçer’i göreve atamadı, aynı zamanda hukuka aykırı olarak arşiv taraması yapılmasını talep etti. 2 Şubat 2024’te arşiv araştırması sonuçlarına değinen Dr. “Dinçer’in işe iade edilmeyeceğini bize bildirdi” dedi.

‘MARMARA ÜNİVERSİTESİ DAHA BÜYÜK BİR HUKUKSUZLUĞA BAĞLI OLARAK YASA DIŞI BİR UYGULAMA GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR’

Dinçer’in durumunun benzersiz olduğunu belirten Taşkın, şöyle konuştu: “Şu ana kadar, Marmara Üniversitesi dışında hiçbir kamu veya vakıf üniversitesi göreve getirilen akademisyenler için arşiv araştırması talebinde bulunmadı. Bunu da sormamalı. Zira 7315 sayılı Kanun’un 3. maddesine göre ilk kez veya tekrar tekrar kamu görevine atanacaklar için arşiv araştırması yapılır. Yargının verdiği işe iade kararı gereği göreve başlama, ilk defa memuriyete girme veya yeniden atama teşkil etmez; Sınır dışı etme işleminin tüm sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılması ve eski hukuki statünün yeniden tesis edilmesi. Bu bakımdan, Marmara Üniversitesi’nin Hülya Dinçer hakkında arşiv araştırması yapma kararı başından beri hatalıydı. Ama geçen hafta gördük ki, Marmara Üniversitesi, daha büyük bir hukuksuzluğun temelini oluşturan hukuksuz bir uygulama yaptı.”

‘MARMARA ÜNİVERSİTESİ SUÇ İŞLİYOR’

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Taşkın, Dinçer’i göreve atamamakla mahkeme kararını tanımadığını ve açık suç işlediğini belirterek, “İdari bir kurum olarak üniversite yönetiminin yargı kararlarına uymama yetkisi yoktur. Kararın verilmesi veya uygulanmasının ertelenmesi. Bu duruma bir an önce son verilmeli ve Dr. “Hülya Dinçer bir an önce göreve başlamalı” dedi.

KONU MECLİS GÜNDEMİNDE

Marmara Üniversitesi’nin hata yaptığını belirten Taşkın, konuyu Meclis gündemine de taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlayacağı soru önergesini hazırlayan Taşkın, Hülya Dinçer hakkındaki yargı kararını uygulamayan Marmara Üniversitesi yönetimi hakkında ne tür bir süreç yürütüldüğünü ve soruşturma açılıp açılmadığını sordu. Anayasa ve maddelerine aykırı davranma ve görevini kötüye kullanma hatasına düşen kamu görevlilerinin tespit edilmesi amacıyla açıldı. .

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu