Ekonomi

YSK’nın seçim kararları Resmi Gazete’de! Adaylıktan istifa için son tarih 16 Mart

Kurul’un oy kullanma tarihinin belirlenmesine ilişkin kararında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin yenilenmesi kararı hatırlatıldı.

YSK’nın kararında, Anayasa, Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun ilgili maddelerine yer verilerek, Cumhurbaşkanlığı seçiminin müşterek yapılması ve 28’inci Dönem Milletvekili Seçimi’nin 14 Mayıs Pazar günü yapılması halinde, Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci tur için yapılacak. Bu seçimin tarihinin 28 Mayıs Pazar olarak belirlendiği bildirildi.

Görevini bırakması gerekenler

Kurul’un seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyenlerin çekilmesine ilişkin kararında hakim ve savcılar, yüksek yargı organı üyeleri, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu üyeleri, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, kamu kurum ve kuruluşlarındaki memurlar ve hizmetleri bakımından personeldir. diğer kamu görevlileri, belediye başkanları, memur ve astsubaylar, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve sendikalar, kamu bankaları ve üst kuruluşları ile bunların üst kuruluşları. katıldıkları teşebbüs veya iştiraklerinin idare ve kontrol kurullarında görev alanların ise 16 Mart Perşembe günü saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerekmektedir.

Ayrıca kararda kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verecek ve aday olacakların da aynı tarihte emeklilik dilekçelerini verebilecekleri belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu