Haber

Polonya hava sahasına giren nesne radardan kayboldu

Beyaz Rusya’dan Polonya havalimanına giren bir cisim radardan kayboldu. Polonya ordusu, gözetleme balonu olduğu düşünülen cismi bulmak için çalışma başlattı.

Polonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Belarus tarafından Polonya havalimanına bir cismin girdiği açıklandı. Ülkenin orta kesimlerinde yer alan Rypin kasabası yakınlarında cismin radardan kaybolduğu bildirildi. Hava Harekat Merkezi tarafından tespit edilen cismin gözetleme balonu olabileceği belirtilirken, Bölgesel Savunma Kuvvetlerine (Wojska Obrony Terytorialnej) bağlı birimlerin kayıp cismi aramaya başladığı belirtildi.

Bir Rus füzesi de Polonya topraklarına indi.

Bir gözetleme balonu ihtimaline odaklanılan nesne, son dönemde Polonya hava sahasını ihlal eden ikinci vaka oldu. Polonya’nın Kuyavia-Pomeranya Voyvodalığı’na bağlı Bydgoszcz kentine 15 kilometre uzaklıktaki Zamosc köyünde bir vatandaşın ormanda bulduğu askeri teçhizat kalıntılarının Rus CH-55’e ait olduğu geçtiğimiz Nisan ayı sonunda ortaya çıkmıştı. füze. Olayın ardından, bir Rus füzesinin Polonya topraklarına nasıl NATO radarları tarafından tespit edilmeden düştüğü ve Polonya’nın doğu sınırının yeterince korunup korunmadığı konusunda kamuoyunda tartışmalar başladı. Bunun üzerine Polonya ordusu Aralık ayı ortasında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik ağır bombardımanında Belarus’ta konuşlandırılan uçakları kullandığını açıklarken, bir Rus Su-34 avcı-bombardıman uçağı Polonya hava sahasına yaklaştığında NATO uçakları havalandı. Bu arada Polonya makamlarının Beyaz Rusya’dan Polonya’ya giren bir cismi (Rus füzesi) fark edip onu takip ettiğini ve cismin Bydgoszcz yakınlarında radardan kaybolduğunu kabul ettiğini belirten Polonya ordusu, saldırıyı askıya aldıklarını bildirdi. Olumsuz hava koşulları nedeniyle nesneyi arayın. Hava Harekat Merkezi’nin durumu ilgili komutana bildirdiği ancak komutanın konuyu yetkililere iletmediği ortaya çıktı. Cismin vatandaşlar tarafından keşfedilmesi ve olayın basına yansımasının ardından Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Milli Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Nisan ayının sonunun prestijiyle durumdan haberdar olduklarını açıkladı. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu