Ekonomi

Fed Başkanı Jerome Powell’dan son dakika faiz açıklaması!

Fed Lideri Jerome Powell, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne yaptığı sunumda, yüksek enflasyonla mücadele etmenin muhtemelen faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını belirtti.
Fed Başkanı Jerome Powell bugün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde konuştu.

Powell sunumunda, bu yıl başlayacak güçlü ve sürdürülebilir ekonomik aktivitenin merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya sevk edeceğini ve muhtemelen yüksek enflasyonla mücadele etmek için beklediklerinden daha fazla faiz artırmalarına yol açacağını söyledi.

Senato Bankacılık Komitesi’ne konuşan Powell, “Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi ve faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen önceden tahmin edilenden daha yüksek olacağına işaret ediyor. Tüm veriler daha hızlı sıkılaştırmanın gerekli olduğunu gösterecekse, Faiz artırımlarını hızlandırmaya hazırlıklı olurduk. söz konusu.

Powell’ın bu toplantıda faiz oranlarının politika yapıcıların sadece birkaç hafta önce tahmin ettiğinden daha yüksek olacağının altını çizmesi bekleniyordu.

ABD’de özellikle Demokrat Parti kesimi, Powell’ın enflasyonla mücadele çabalarının ekonomiyi aşağı çekeceğinden ve dar gelirli kesimi zorlayacağından endişe ediyor.

Geçen yıl Fed, faiz oranlarını 8 kez artırarak %4,5-4,75’e çıkardı.

Powell Çarşamba günü ABD Meclis Komitesine sunacak.

kula-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu