Haber

Air France, Nijer uçuşlarını askıya aldı

Fransa’nın ulusal havayolu şirketi Air France, Nijer’deki cuntanın hava sahasını kapattığını açıklamasının ardından bu ülkeye uçuşlarını bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını duyurdu.

Fransız televizyon kanalı BFMTV’nin haberine göre Air France’tan yapılan açıklamada, Nijer’in başkenti Niamey’e uçuşların durdurulduğu belirtildi.

Mali ve Burkina Faso ile ilgili uçuşların da 11 Ağustos’a kadar durdurulduğu belirtilen açıklamada, kararın gerekçesi olarak Nijer’deki cunta yönetiminin dün ülkedeki havalimanını ikinci bir emre kadar dış hat uçuşlarına kapatması gösterildi.

Açıklamada, son gelişmeler nedeniyle Sahel bölgesindeki diğer temaslı uçuşların sürelerinin uzayabileceğine işaret edildi.

Şirketin Afrika uçuşlarını yeniden yapılandıracağı belirtiliyor.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu