Haber

ABD vatandaşı Filistinlilerin Ben Gurion Havaalanı üzerinden Batı Şeria’ya girmelerine izin verilmesi

ABD vatandaşı olan Filistinlilerin 20 Temmuz’dan sonra Ben Gurion Havalimanı’ndan işgal altındaki Batı Şeria’ya girebilecekleri belirtildi.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre İsrail’e ABD’den vize muafiyeti sağlanmasına yönelik anlaşma çerçevesinde ABD vatandaşı Filistinlilerin Ben Gurion Havalimanı’nı kullanabileceği kaydedildi.

Haberde, ABD vatandaşı olan Filistinlilerin 20 Temmuz’dan itibaren işgal altındaki Batı Şeria ve abluka altındaki Gazze Şeridi’ne girebilecekleri belirtildi.

ABD vatandaşı Filistinlilere yönelik bu gelişmenin, ABD’nin Ekim veya Kasım ayında İsrail’e uygulamaya başlayacağı vize muafiyeti programının ön koşulu olduğu belirtildi.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi daha önce İsrail medyasına, “İsrail, ABD’nin vize muafiyet programına kabul edilmek için gereken koşulları hâlâ karşılamıyor. ABD vatandaşı Filistinlilerin kendi topraklarına (Batı Şeria ve Gazze) serbestçe girmelerine ve orada hareket etmelerine izin verilmeli” demişti. dedi.

İsrail, farklı ülkelerin vatandaşlığını kazanmış Filistinlilerin Batı Şeria’ya geçmelerine yalnızca Ürdün sınırındaki Kral Hüseyin Sınır Kapısı’ndan (Allenby) izin verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu