Ekonomi

Verimsiz alanlara elektrik gücü, havaalanı yakınında tesis iznine ‘ihtiyaç’ var

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Orman Kanununun 17. Maddesinin Üçüncü Fıkrasının Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayınlanan karara göre, Orman Kanunu’nun 17. inciMaddesinin Üçüncü Fıkrasının Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin yedinci fıkrasında yer alan “Tesisleri ile birlikte lisanslı güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi” ibaresi yürürlükten kaldırılmış ve yeni fıkralar eklenmiştir.

Buna göre ağaç ve çalılık bulunmayan, ormancılık faaliyeti ve teknik ormancılığın mümkün olmadığı taşlık, kayalık ve verimsiz ormanlık alanlarda lisanslı güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesislerine izin verilecek.

inşaat ruhsatı

Karara göre, hava meydanı veya havalimanlarında, pistler, taksi yolları, apronlar ve mücavir alanlar ile uçağın kalkış, iniş ve yer hareketleri yapmasına, hava aracının yakıt, bakım ve diğer ihtiyaçlarının karşılanmasına olanak sağlayan tesisler ve yolcuları yüklemek ve boşaltmak ve bazı durumlarda doğrudan. Uçuş faaliyetlerinde kullanılan bina ve yapılar veya bunların bir kısmı ile bu kısımların tamamına erişimin kontrollü olduğu yerler ile sağlık, otel, motel, lokanta, akaryakıt istasyonu, dini tesislere, terminal binalarına, alışveriş birimlerine izin verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu