Haber

Vegan sosyal medya fenomeni ile ilgili iddialar: ‘Açlıktan mı öldü’?

Rus sosyal medya ünlüsü Zhanna Samsonova, 21 Temmuz Cuma günü Malezya’da hayatını kaybetti. 10 yılı aşkın süredir vegan beslenmeyi savunan ve Asya’da seyahat eden paylaşımlarıyla tanınan Samsonova’nın ‘açlıktan’ öldüğü iddiası basına yansısa da, Samsonova’nın kesin ölüm nedeni şu anda açıklanmadı.

‘Onu gördüğümde dehşete kapıldım’

Zhanna Samsonova’nın ölümünü 31 Temmuz’da yaptığı haberle kamuoyuna duyuran ABD’li The New York Post gazetesi, 39-‘un ifadelerine dayanarak “Yalnızca egzotik meyvelerden oluşan bir diyet benimseyen Samsonova’nın açlıktan öldüğü” tezini paylaştı. yaşındaki Samsonova’nın arkadaşları ve ailesi.

Buna göre TikTok, Facebook ve Instagram’da binlerce takipçisi bulunan ve 15 yılı aşkın süredir vegan olduğu söylenen Samsanova’nın bir arkadaşı, yerel haber sitesi Newsflash’a Samsanova’nın ölümünden birkaç ay önce kendisini Sri Lanka’da gördüğünü söyledi. . ve o zaman bile çok yorgun göründüğünü söyledi.

Haberde ayrıca Samsanova’nın bacaklarının şiştiği ve tedavi için ülkesine gönderilmeye çalışıldığı ancak tekrar ayrıldığı iddiasına da yer verildi. İsminin açıklanmasını istemeyen arkadaşı yerel basına yaptığı açıklamada, “Onu Phuket’te gördüğümde dehşete kapıldım. En üst katta oturuyordum ve her sabah cansız bedenini bulmaktan korkuyordum. Tedavi olması için ikna ettik ama alamadı” dedi.

Samsanova’nın arkadaşları, diyetinin giderek daha sınırlı hale geldiğini ve bu süreçte anoreksiya durumunun kötüleştiğini iddia etti.

ALTI YILDIR SU İÇMEDİĞİ İDDİASI

Samsanova’nın annesi ise kızının ölümüne ‘kolera gibi bir enfeksiyon’ neden olduğunu, beslenme tarzının hastalığın etkisini artırdığını söyledi. Son dört yıldır ‘tamamen çiğ vegan beslenme’ uyguladığı ve sadece ‘meyve, ayçiçeği filizi, meyve smoothies ve meyve suları’ tükettiği öne sürülen Samsanova’nın bir diğer arkadaşı da Samsanova’nın sadece nefesi ve durian yediği. Son yedi yıldır meyve. hayatta kaldığını iddia etti.

Samsanova’nın ölümünün ardından basına yansıyan bir diğer iddia da son altı yıldır su içmediğiydi. Sky News haber sitesine göre Samsanova’nın arkadaşları, Samsanova’nın altı yıldır su içmediğini, bunun yerine meyve ve sebze sularını tercih ettiğini iddia etti.

Samsanova’nın “rawveganfoodchef” kullanıcı adıyla Instagram hesabından 22 Nisan 2022’de paylaştığı bir görsele ekli notta, “Evet, son 6 yıldır su içmiyorum. Su içmeme konusuna gelince, bu yaygın bir deneyim. çiğ meyve yiyenlerden susamıyorum su içmek istemiyorum.” “Ben suyumu meyve ve hindistan cevizi sütünden alıyorum ve bunda bir sakınca görmüyorum. Pişmiş yemek tükettiğinizde vücudunuz susuz kalıyor ve pişmiş yemekten dolayı su içmeniz gerekiyor. Bundan eminim çünkü bizzat yaşadım. .” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu