Yaşam

Üzerine ağaç devrildi, belediyeden 40 bin lira tazminat kazandı

Şubat 2020’de annesinin göz ameliyatı nedeniyle izmirKatip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giden Hatice İnce, hastaneden dönerken acil servisin karşısındaki parktan geçerken ona çarptı. Ağaç kesimiSonuç olarak boynundan yaralandı.

İnce, Karabağlar Belediyesi’ne 10 bin lira maddi, 40 bin lira manevi tazminat davası açtı.

İzmir 5. İdare Mahkemesi, 28 Eylül’de görülen duruşmada, olayın yönetimin kusurundan kaynaklandığına hükmederek, maddi tazminat talebini reddederken, davacıya 40 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

Mahkeme kararında, İzmir Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü’nün olay günü rüzgar ve fırtına uyarısında bulunduğunu ancak davacının keyfi bir nedenle değil sağlık hizmeti almak için dışarı çıktığını belirterek, ağacın rüzgarın etkisiyle devrilmesi sonucu davacının boynunun kırıldığını, kolay tıbbi müdahale ile tamir edilemeyecek derecede yaralandığını belirtti.

“Amaç acı ve ıstırabı kısmen de olsa dindirmekti”

Kararda, ağacın devrilmesinde davalı yönetimin sorumluluk ve hizmet kusurunun bulunduğu sonucuna varıldığı belirtilirken, şunlar kaydedildi:

“Bu tespitler dikkate alındığında özen borcunun gereği gibi yerine getirilmemesi nedeniyle meydana gelen olaydan kaynaklanan zararın davalı yönetimin hizmet kusurundan kaynaklandığı, bu zararın davalı idare tarafından tazmin edilmesinin gerekeceği şüphesizdir.Buna göre, davacının tazminat talebinin davalı idare tarafından davacıya ödenmesinin, bu olaydan doğan acı ve ıstırabın kısmen giderilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır. kolay tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede yaralandığını söyledi.

Kararda, davacının sosyal güvenlik primi ödemesinin yapıldığına dair belgeleri ibraz etmemesi ve olay nedeniyle gelirinden mahrum kalması nedeniyle maddi tazminat talebinin de reddedildiği belirtildi.

Öte yandan Karabağlar Belediyesi’nin tazminat bedelini davacıya ödediği ve karara itiraz ettiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu