Haber

TBMM’de “Kağıtsız Meclis Projesi”: Yüzde 76 tasarruf sağlanacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Kurtulmuş’un öncülüğünde başlatılan proje kapsamında, kamu kaynaklarının verimli kullanılmasının sağlanması, artan kağıt israfının ve baskı maliyetlerinin azaltılması, baskının hızlandırılması amaçlanıyor. Süreç içerisinde “sıra numarası” olarak adlandırılan komisyonların kararlar alıp Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundukları raporlar, komisyon görüşmelerine esas teşkil eden teklifin gerekçesi ve metni yer alıyor. Varsa ikincil ve alt komisyon raporlarını ve muhalif görüşleri içeren dokümanların basım numaraları ile KİT Komisyonunun yıllık kontrol raporları güncellenmiştir.

TBMM İçtüzüğü Genel Kurul’da görüşülmeden önce 805 adet rapor basılarak milletvekillerine, siyasi parti gruplarına ve idari birimlere dağıtılıyor. Kurumun internet sitesinde ve taşınabilir uygulamasında da yayınlanan sıra numaraları milletvekillerinin e-postalarına da gönderiliyor.

TBMM Başkanı Kurtulmuş’un liderliğinde tasarruf tedbirleri kapsamında başlatılan proje doğrultusunda siyasi parti gruplarının onayıyla her sıradaki baskı sayısı 195’e düşürüldü. Sıra numaraları kurumun internet sitesinde ve taşınabilir uygulamasında yayınlanmaya ve milletvekillerinin e-postalarına gönderilmeye devam edecek.

Her bir seri numarasının 805 adet basımı için bir yasama döneminde kullanılan yaklaşık 23 milyon 165 bin sayfanın bütçeye maliyetinin 2 milyon 670 bin lira olduğu, seri numarası basım sayısının 195’e düşürülmesiyle bu sayının 195’e düşürülmesiyle hesaplanıyor. sayfa sayısı yaklaşık 5 milyon 611 bine düşecek. Bu durumda TBMM bütçesinden bu amaçla ayrılan tutarın 618 bin lira olması, böylece yüzde 76 oranında 2 milyon 52 bin lira tasarruf sağlanması öngörülüyor.

TBMM Başkanı Kurtulmuş’un Meclis’teki farklı maddelerde tasarruf yapılması yönünde talimat verdiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu