Teknoloji

Steam’in Dolar Politikası Yakında Yürürlüğe Giriyor: Epic Games Son Kale mi?

 
Steam’de Cadılar Bayramı indirimi etkinliği dün sona erdi ve 2 Kasım saat 20:00’de Türk Lirası kaldırılmadan önceki son etkinlikle karşılaştık. Şimdi bundan sonra olacaklardan kısaca bahsetmek istiyorum.
 
Daha önceki haberimizde okuduğunuz gibi Steam, 20 Kasım itibarıyla Türk lirasını platformundan kaldırıyor ve oyuncuların uğrak noktası olan Steam platformu, son kalesi gibi görünüyordu. Ancak gelinen noktada son kalenin şekli değişti ve maalesef yukarıda belirttiğimiz tarih itibarıyla artık Türk Lirası ile alışveriş yapamayacağız. Bu tarih artık prestijiyle dolara geçti ve bildiğiniz gibi ülkemiz MENA diye bir bölgenin içinde yer alıyor. Bu listedekiler arasında:
 

– Bahreyn
– Şeker mısır
– Irak
-Ürdün
– Lübnan
– Umman
– Filistin

-Yemen
 
Bunun gibi ülkeler var ve biz de artık bu ülkeler arasında yer alıyoruz. Elbette yer aldığımız bu listede dolar bazında çeşitli indirimler görmeyi bekliyoruz ve burada Avrupa çıkış fiyatının yanı sıra farklı fiyatlandırmalarla da karşılaşabiliriz. Tabii bu işin iyi kısmı. Ancak geliştirici ekiplerin bu kurala uyma zorunluluğu yok ve Avrupa fiyatının yanı sıra bu listede yer alan ülkelere de fiyatlarını artırabiliyorlar.
 
Aslına bakılırsa büyük geliştiricilere baktığımızda durum bu. Burada Steam, Avrupa çıkış fiyatı 60$ olan bir oyunun yukarıdaki listede yer alan ülkelere 35$ fiyatla satılmasını öneriyor. Fakat tabi ki büyük geliştiriciler ve yayıncılar bu duruma uymamakta ve bu fiyatlandırmayı istedikleri gibi yapabilmektedir. Burada Steam sadece aracı kurum olarak karşımıza çıkıyor ve herhangi bir rastgele fiyat ayarlaması yapmıyor. Dolayısıyla her şey geliştirici ekibe ve ona bağlı yayıncıya bağlı ve iyimser bir bakış açısıyla bakarsak daha düşük bir dolar fiyatlandırmasıyla karşılaşabiliriz. Ama bu elbette durumun en iyi kısmı.
 
Bakiyeyi yüklerken ekstra 60-70 lira verebiliriz.
 
 
 
Bu güzel yanı dışında bize sunulacak bir fırsat yok. Dolayısıyla bu noktada 20 Kasım itibarıyla yerli liramızı kullanamıyor, dolar üzerinden alışveriş yapmak zorunda kalıyoruz. Burada yine Steam hesabınızda Türk lirası bakiyeniz varsa bunlar doğrudan dolar kuruna çevriliyor ve sonrasında artık dolar cinsinden fiyatlandırmayla karşılaşabiliyoruz. Bunun dışında Steam platformuna dolar cinsinden paramızı yatırdığımızda elbette bankalar devreye giriyor ve bankaların belli marjları var. Dolayısıyla istediğimiz dolar bakiyesini tamamlamak için 60-70 Türk Lirası gibi ekstra paralar ödemek zorunda kalabiliyoruz ve bu maalesef oyuncular açısından çok kötü bir durumu temsil ediyor.
 
Bu duruma daha detaylı bakacak olursak biliyorsunuz dolar alış ve satış fiyatları arasında piyasa koşulları büyük farklılıklar gösteriyor. Dolayısıyla Steam platformunda istediğimiz gibi dolarları bakiyeye çevirdiğimizde bu spread ortaya çıkıyor ve 26 dolar bakiye yatırmak için 27 ya da 28 dolar gibi bir fiyatın cebimizden çıkması gerekiyor. Dolayısıyla bu, birkaç dolarlık ödeme yapılmasına olanak tanıyor, bu da cebimizden 60-70 liralık bir Türk lirası çıkmasına neden oluyor. Bu durumda insanlar bir oyunu satın almak için ekstra para ödüyorlar ve ne yazık ki 3 ya da 4 oyun alacakken bu durum bir oyunun tamamına indirgenebiliyor. Bu durumda oyuncular yine kayıpta ve bu bağlamda gerçekten vahim bir durumun bizi beklediğini söyleyebiliriz.
 
20 Kasım’da bazı oyunlar beklenenden daha ucuz olabilir
 
 
 
Ancak elbette farklı yorumlar da mevcut. Nitekim 20 Kasım tarihi geldiğinde birkaç gün tüm oyunlar dolar kuruna çevrileceği için bazı hatalar ya da eksiklikler yaşanacağı söyleniyor. Durum böyle olunca biz oyunculara avantaj sağlayacak durumların ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Bu platformda özellikle 20 Kasım’da dolar kuruna geçeceğimiz bugünü beklememiz gerekiyor, belki burada bize avantaj sağlayacak durumlar ortaya çıkabilir. Çünkü burada sistemin aniden dolar kuruna geçmesiyle birlikte fiyatlandırma konusunda yanlışlıklar ve hatalar olabiliyor. Bu arada bazı oyunları daha ucuza alabiliyoruz. Bu nedenle bugünü bekleyip o gün istediğimiz oyunlara bir göz atmanın faydalı olacağını söyleyebilirim.
 
Epic Games son kale mi?
 
 
 
Steam platformunun dışında elbette bildiğiniz gibi yıkılmayan son kale olan Epic Games var. Epic Games platformu içerisinde her hafta ücretsiz oyun ve oyunlar bizlere sunulmaktadır ve bu bağlamda kütüphanemizde ücretsiz oyunlar da yer alabilir. Epic Games’te şu an için bir değişiklik yok ancak 2024 yılında bu platformda Türk lirası ile alışveriş yapamayabiliriz. Böyle bir durumu da değerlendirebiliriz. Ancak şimdilik bir değişiklik olmadığını söyleyebiliriz.
 
Gerçekten Steam karşısında kendine yer edinmeye çalışan ve her hafta ücretsiz oyunlarıyla göz doldurmaya başlayan Epic Games arasında elbette Türk Lirası ile de alışveriş yapabilir ve bu oyunları da kütüphanemize dahil edebiliriz. Bu bağlamda Steam’in dolar kuruna geçmesiyle birlikte Epic Games elbette cazip bir platform olarak ortaya çıkabilir. Ancak ne yazık ki bu platformun arayüzü oyunculara hitap etmiyor ve platform açıldığından bu yana herhangi bir gelişme sağlanamamış ve bu nedenle de maalesef bu uygulama geliştirilememiştir. Bu nedenle buradaki oyunculardan eleştiri odağı oluyor ve Steam gibi bir arayüz ve profil detayına sahip değil.
 
Geliştiriciler Türk Lirasını takip etmekte zorlanıyordu
 
 
 
Steam platformunda Türk lirasının devre dışı bırakılması ve dolara geçilmesi konusunda bazı resmi açıklamalar bulunuyor. Bu açıklamalar arasında elbette değişen fiyatlamaların ve Türk lirasındaki değer kaybının geliştiricileri sıkıntıya soktuğu belirtiliyor. Tabi bu kısımda geliştiriciler her zaman dolar kuru arttıkça fiyatlarını yükseltmek zorunda kalıyor ve bu durum ülkemizde de birkaç yıldır yaşanan durumlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla Steam bu konunun artık takip edilmemesi ve geliştiricilere rahat bir nefes alabilmek için böyle bir politika benimsedi ve yukarıda da belirttiğim gibi biz de bu listeye dahil olduk. Steam’in resmi açıklamasının tamamen bundan ibaret olduğunu söyleyebiliriz.
 

Bu noktada değerlendirmelerinizi yapabilirsiniz ve önümüzdeki dönemde neler olacağını düşünüyorsunuz? Epic Games bu bağlamda daha pahalı hale gelecek mi? Bunları yorum kısmında belirtebilir ve niyetinizi dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar ve elbette Steam’in bu politikasının geleceğe nasıl yansıyacağını hep birlikte göreceğiz. Belki üzerinden 3-4 ay gibi bir süre geçtikten sonra platform kapsamında ülkemizden yapılan oyun alımları oldukça azalabilir ve bu da Steam’in geri adım atmasına neden olabilir. Bu da güzel senaryolardan biri ama yukarıda da belirttiğim gibi bu durumu hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu