Haber

Soylu: Ses kaydını dinledim, casusluk faaliyeti…

İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Soylu, “Dün katıldığınız bir yayında CHP’li bir üyenin 6 masa toplantısının ardından AB büyükelçisine gittiğini iddia ettiniz. Bir ‘Ses kaydı’ bile var. dedin. O ses kaydı nasıl elde edildi? Mahkeme kararı var mıydı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Birileri casusluk yapıyorsa, casusluğun peşini bırakmamak Türkiye’nin görevidir. Birileri casusluk yapıyorsa takip etmek Türkiye Cumhuriyeti’nin görevidir. Bunu bugün söylemiyorum, aylardır söylüyorum. Bu ses kaydını dinledim. Buraya sadece gidip ziyaret etmek mesele değil. ‘Ona ne diyorsun?’ diyor. Bu seçimden sonra yaşanacak tüm modellerin kararı tartışılıyor. Onlara 6 ay önce İçişleri Bakanları Türkiye’ye geldiğinde söyledim. Ünal Çeviköz’ün gönderildiği andan itibaren konuşması bu. Çeviköz nasıl dinlenecek? Gittikleri elçilikte yaptıkları değerlendirmeden bahsediyorum. Bütün devletler kendilerini casusluk faaliyetlerine karşı korurlar. Yapılan görüşmeler casusluk faaliyetinin ve devletin kayıtlarındadır.”

‘DARBEYİ BEN DEĞİL BİDEN SÖYLEDİ’

14 Mayıs’ı “siyasi darbe girişimi” olarak yorumladığını hatırlatan Soylu’ya, “Bu söylem seçim sonucunu tartışılır hale getirmiyor mu?” Soylu dedi ki:

”Yapmayacak. Bu sözü söylemedim. (ABD Başkanı Biden’ın lider seçilmeden önce yaptığı açıklamayı dinleyerek) Biden ’15 Temmuz darbesinde bunu yapamadık. Darbelerle olmadı, şimdi seçimlerle yapmak zorundayız. Erdoğan’a sınırlarını göstermeliyiz’ dedi. diyor. Bunu ABD lideri söylüyor. Biden, ‘PKK/PYD konusunda kendisine boyun eğeceğimizi sandı. Ona boyun eğmeyeceğiz. Darbeyle olmadı, seçimle başarmalıyız’ dedi. diyor. 15 Temmuz’dan sonra darbenin failinin Amerika olduğunu söyledim. Joe Biden o gün Binali Yıldırım’ı aradı, ‘Bakanınızın sözleri bizi derinden üzdü.’ söz konusu. Çünkü darbenin failleri onlar. ABD, PYD/PKK’ya binlerce tır ve silah gönderdi. Nasıl bir durumla karşı karşıya olduğumuzu seçmenimize anlatmak bizim görevimiz.” (HABER MERKEZİ)

cekmekoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu