Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Ne pahasına olursa olsun barışı korumaya çalışıyoruz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ne pahasına olursa olsun barışı korumak istediklerini ancak önlerinde barışı istemeyenlerin de olduğunu söyledi.

Vucic, başkent Belgrad’da Slovenya Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Vucic, kendisinin ve Pirc Musar’ın Kosova’nın kuzeyindeki durumu değerlendirdiğini söyledi.

“Durum bizim için çok zor ama ne pahasına olursa olsun barışı sağlamaya çalışıyoruz ama ne pahasına olursa olsun barışı istemeyenler var. Umarım Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin akıl yürütme gücü olur. mantıksız davrananlarla,” dedi Vucic. söz konusu.

Vucic, Belgrad’da ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya’nın büyükelçileri ve AB’nin Sırbistan Delegasyonu Başkanı Emanuele Giaufret ile görüştüğünü söyledi. Ve başarılı olup olmayacağımız Sırbistan’a bağlı değil çünkü Sırbistan bu çıkarları tırmandırmak için hiçbir şey yapmadı.” dedi.

“Slovenya, AB yolunda Sırbistan’ı desteklemeye devam edecek”

Slovenya Cumhurbaşkanı Pirc Musar da Sırbistan Belediyeler Birliği’nin kurulmasında Kosova’nın üzerine düşeni yapması gerektiğine değinerek, “Slovenya, AB yolunda Sırbistan’a desteğini sürdürecektir” dedi. söz konusu.

Pirc Musar, “Slovenya bölgeye yardım etmeye devam edecek çünkü AB yolu doğru yol ve Sırbistan’ın ekonomik işbirliğinin çoğu AB ülkeleriyle. Diyalog, çözüme giden tek gerçek yol. Batı Balkanlar’da çatışma istemiyoruz. , Planlanan yolun AB’ye yaklaşmak olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Pirc Musar, Belgrad-Priştine ilişkilerinin tüm bölge için büyük değer taşıdığını belirterek, gerilimi azaltmak için her zaman birlikte hareket etmenin değerine dikkat çekti.

Kosova-Sırbistan ortasında gerilim sürüyor

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların yoğun olarak yaşadığı Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanları göreve başladı ve 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar protesto gösterisi yaptı.

Bölgede protestolar devam ederken, Kosova polisi ve NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR) belediye binalarını tel örgülerle çevreleyerek bölgedeki personel sayısını artırdı.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında çatışma çıktı.

Kosova polisi, Sırp Milun Milinkoviç’i KFOR unsurlarına ve Kosova polisine yönelik saldırıların organizatörlerinden biri olduğu gerekçesiyle 13 Haziran’da Kuzey Mitrovica’da gözaltına aldı.

Sırbistan, Kosova polisi olduğu belirlenen 3 kişiyi “Sırbistan’da eylem planladıkları” gerekçesiyle 14 Haziran’da gözaltına alırken, Kosova polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını savundu.

Sırbistan ise Milenkoviç’in tutuklanmasına tepki göstermiş ve Sırp lider Aleksandar Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin savaş çıkarmak istediğini savunmuştu.

2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı gibi gören Sırbistan da ordusunu Kosova’nın ucuna yerleştirme kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu