Ekonomi

SEB temettü ve hisse geri alımını artıracağını duyurdu

STOCKHOLM – İsveç finansal hizmetler kümesi SEB, hem olağan hem de özel temettüleri içeren yıllık hissedar ödemelerini analist beklentilerinin üzerinde artırdığını duyurdu. Banka, 2023 için hisse başına 11,50 İsveç kronu temettü teklifinde bulundu; bu, önceki yıl dağıtılan 6,75 krona göre önemli bir artış ve analistlerin 9,59 kronluk varsayımını aştı.

Bu ödeme, hisse başına 8,50 kronluk normal temettüyü ve hisse başına 3 kronluk ek özel temettüyü içermektedir. SEB ayrıca mevcut yetkisini 1,75 milyar İsveç kronu (yaklaşık 167,7 milyon dolar eşdeğeri) değerindeki hisseleri geri satın almak için kullanmayı planladığını da duyurdu.

Temettü ve geri alımlarla ilgili olumlu haberlere rağmen SEB’in dördüncü çeyrekteki 8,37 milyar kron net karı, LSEG anketinde tahmin edilen 8,79 milyar kronun altında kaldı. Banka, kazancı sınırlayan faktörler olarak Baltık ülkelerindeki vergi değişikliklerini ve kredi değer düşüklüklerindeki artışı gösterdi.

Bankanın ipotek gelirini de içeren faiz geliri, önceki yıl 9,72 milyar krondan 12,10 milyar krona yükseldi. Ancak bu rakam 12,27 milyar kronluk beklentinin biraz altında kaldı. SEB İcra Komitesi Lideri Johan Torgeby, faiz oranlarının yıl sonuna doğru istikrar kazanmaya başladığını ve bunun bankanın sonuçları üzerindeki etkisini azalttığını belirtti.

SEB’in çeyrekte beklenen net kredi zararı, önceki yıldaki 506 milyon krona kıyasla 664 milyon kron oldu ve analistlerin 476 milyon kronluk iddiasının üzerindeydi. Artışın temel nedeni tek bir kurumsal riskti.

Bu kayıplara rağmen Torgeby, bankanın genel aktif kalitesinin güçlü kaldığını belirtti. Merkez bankalarının bu yıl faiz indirimlerine başlaması beklenirken, finans sektörü değişen ekonomik ortama uyum sağlıyor.

InvestingPro İçgörüleri

SEB’in yıllık hissedar ödemesini artıracağına dair duyurusu, InvestingPro’da bulunan bazı önemli bilgilerle uyumludur. InvestingPro’nun SEB için kayda değer bir ipucu, yüksek hissedar getirisidir; bu, bankanın 2023 için hisse başına 11,50 İsveç kronu tutarında temettü teklif etme kararıyla daha da iyi bir örnektir. Bu atılım sadece hissedarları ödüllendirmekle kalmıyor, aynı zamanda bankanın mali sağlığına ve kararlılığına duyulan güvenin sinyalini veriyor. yatırımcılara değer kazandırmak.

InvestingPro’nun diğer önemli ipucu SEB’in temettü ödemelerini sürdürme konusundaki tarihsel tutarlılığıdır; Banka bunu 32 yıl üst üste yaptı. Temettü güvenilirliğinin bu uzun vadeli geçmişi, özellikle bu tür bir tutarlılığın çok pahalı olduğu bir finansal ortamda, istikrarlı bir gelir akışı arayan yatırımcılar için olumlu bir işarettir.

İlginizi çekebilecek InvestingPro Veri ölçümleri şunları içerir:

  • SEB hisseleri genel olarak düşük fiyat oynaklığıyla işlem görüyor ve bu da portföylerinde istikrar arayan yatırımcılar için uygun bir seçenek olabileceğini gösteriyor.
  • Şirketin nakit akışlarının faiz ödemelerini karşılamaya yeterli olması, bankanın borç yükümlülüklerini yönetme yeteneği konusunda endişe duyan yatırımcılar için güven verici.
  • Analistler, SEB’in bu yıl kârlı olacağını öngörüyor ve bu, bankanın son on iki aydaki kârlılığıyla birleştiğinde, potansiyel yatırımcılar için olumlu bir görünüm sağlıyor.

SEB hakkında daha fazla bilgi ve ipucu isteyenler için InvestingPro ek analiz ve ölçümler sunuyor. Aboneler, %50’ye varan indirim ve 2 yıllık InvestingPro+ aboneliği için ek %10 indirimle özel bir Yeni Yıl indiriminden yararlanabilirler. SFY24veya 1 yıllık abonelikte ek %10 indirim. SFY241 Kupon kodunu kullanabilirler. Daha fazla InvestingPro İpuçlarını keşfedin ve InvestingPro tarafından sağlanan kapsamlı araç ve verilerle bilinçli yatırım kararları verin.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu