Ekonomi

Revolut CEO’su 500 milyon dolarlık anlaşmayla hisse satışı planlıyor

İngiliz fintech firması Revolut, şirketin CEO’su Nikolay Storonsky’nin hisselerinin bir kısmını satmasını da içeren 500 milyon dolarlık bir hisse satışı sürecinde. Bu hamle, dijital finans uygulamasının potansiyel olarak 40 milyar doları aşan bir değerleme arayışında olduğu bir dönemde geldi. Storonsky’nin hissesinin tam büyüklüğü ve satışın ayrıntıları henüz kamuya açık değil; nihai rakamlar yeni yatırımcıların ilgisine ve şirket kararlarına bağlı.

Dijital finans uygulaması, çalışanlara ait hisseleri de içeren bu hisse satışı için bankacılarla birlikte çalışıyor. Storonsky’nin satışının ölçeği belirsizliğini korurken, işlem Revolut’un fon toplama ve muhtemelen gelecekteki bir ilk halka arza (IPO) hazırlanma çabalarının bir parçası. Revolut’un geçici finans müdürü Victor Stinga, bu ayın başlarında halka arz zaman çizelgesi hakkında bilgi vermemişti.

Avrupa’nın en değerli startup’ı olmayı hedefleyen Revolut, kullanıcı sayısındaki artış ve faiz gelirlerindeki yükselişin etkisiyle 2023 yılında 438 milyon £ (553,8 milyon $) tutarında rekor bir vergi öncesi kâr açıkladı. Bu başarıya rağmen şirket, başvurduktan üç yıl sonra hala Birleşik Krallık bankacılık lisansının onaylanmasını bekliyor.

Hisse satışı, İngiltere’deki fintech sektörünün fon sıkıntısı yaşadığı bir dönemde gerçekleşti. Yatırımcılar, pandemi sırasında görülen yüksek değerlemelere karşı temkinli davranmaya başladı ve şirketleri kârlılığa doğru itiyor. Revolut’un bankacılık lisansı alma girişimi ve elde ettiği önemli kârlar, değerlemesinde ve hisse satışının başarısında önemli bir rol oynayabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu