Teknoloji

NASA, Kıtasal Olarak Bir Yıllık Karbon Emisyonlarını Gösteren 3 İç karartıcı Video Yayınladı!

İklim değişiklikleri Dünya’nın geleceğini tehdit etmeye devam ederken, NASA konuyla ilgili oldukça korkutucu birkaç görüntü yayınladı. Karbon emisyonlarını gerçekten görünürmüş gibi gösteren görüntüler vahim durumu gözler önüne seriyor.

Tüm kıtaları içeren üç görsel, NASA’nın Scientific Visualization Studio tarafından yayınlandı. Görüntülerde iklim değişikliğinin sebepleri arasında bir sera gazı, karbondioksit (CO2) , çoğunlukla nerede piyasaya sürüldüğünü ve bir yıl içinde nasıl değiştiğini gösteriyor. Turuncu fosil yakıtlar için, kırmızı biyokütle yakmak için, yeşil kara ekosistemleri için ve mavi okyanuslar için kullanılır. Çalışmanın 2021 yılında salınan CO2’yi gösterdiğini de ekleyelim.

Amerika kıtasında özellikle ABD’de fosil yakıtların hakimiyeti dikkat çekiyor.

İlk görselde Kuzey ve Güney Amerika’yı görüyoruz. Başlangıçta, kirliliğin en belirgin kısmı Washington DC ve Boston gibi ABD şehirlerinde yaşandı. kuzeydoğu olarak görünür. Amazon yağmur ormanlarının bir kısmı yeşildir çünkü ağaçlar gün boyunca karbonu emer.

Ancak yıl ilerledikçe ve büyüme mevsimi tamamlanıp kış geldiğinde bu karbonu serbest bırakırlar. Turuncu rengin ne kadar baskın olduğunu görselden de anlıyoruz. Peyzaj, kömür vb. kaynakları kullanmanın muazzam etkilerini hatırlatır.

Asya ve Avustralya görüntüsü, Çin’den gelen aşırı fosil yakıt emisyonlarını gösteriyor

İkinci görselde ise Asya ve Avustralya’yı görüyoruz. 2021 boyunca burada Çin’in Artan atmosferik yüke CO2’nin büyük katkı sağladığı görülmektedir. Özellikle Pekin’in kirlilik açısından öne çıktığı söylenebilir.

Avustralya, yukarı Asya’ya göre turuncu renkte daha temiz görünse de, o kadar da değil. Çünkü ülke, 2021 yılında dünyada kişi başına en fazla kömür salımı yapan yer olarak ilan edilmişti.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da 1 yıllık karbon emisyonları şu şekilde:

Son görüntü Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı içeriyor. Manzaralarda, Avrupa ülkeleri ve Suudi Arabistan’dan gelen fazla fosil yakıt emisyonları görülebiliyor.

NASA tarafından yayınlanan görüntüler, neyle karşı karşıya olduğumuzun bir göstergesi olduğu için farkındalık yaratmada değerli bir rol oynayabilir. Bütün bunlar, giderek daha sık görülen sıcak hava dalgalarının, sellerin, fırtınaların, yaban hayatı üzerindeki yıkıcı etkilerin ve daha birçok önemli riskin habercisidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu