Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Güney Sudan Cumhurbaşkanı ile Sudan’daki gelişmeleri görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit ile Sudan’daki gelişmelerin yanı sıra iki ülke arasındaki iş birliğini ele aldı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, resmi ziyareti kapsamında başkent Kahire’ye gelen Mayardit ile görüştü.

İkili görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sisi, “Mısır ve Güney Sudan başta olmak üzere çevre ülkeleri doğrudan etkileyen ve yansımaları olan Sudan krizini yapıcı bir diyalog çerçevesinde ele aldık.” söz konusu.

Siyasi, askeri ve güvenlik alanlarında uyumun artırılması konularının da ele alındığını belirten Sisi, “Krizin acilen çözülmesi ve Sudan’ın korunması amacıyla Sudan’daki ilgili taraflarla aramızdaki çaba ve koordinasyonun artırılması konusunda mutabakata vardık. Sudan halkı daha fazla yıkımdan korunuyor.” sözlerini kullandı.

Sisi, Mayardit ile yaptıkları görüşmede “Sudan’daki taraflara ulusal çıkarlarını bireysel çıkarların veya sorunu derinleştirecek dış müdahalelerin önünde tutmaları yönünde çağrıda bulunma konusunda anlaştıklarını” kaydetti.

Sisi, Hedasi Barajı meselesinin yanı sıra müzakerelere ilişkin gelişmelerin de ele alındığını belirterek, ülkesinin vizyonunun “Nil Nehri’nin Nil Havzası’ndaki tüm ülkelerin can damarı ve iş birliği kaynağı olması” olduğunu ifade etti. gelişim.”

Sudan iç savaşı

7. ayına giren Sudan’daki iç savaşta, başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin batı ve güneybatısındaki 9 eyalette taraflar ağır silahlarla çatışmaya devam ediyor.

Sudan hükümetinin uluslararası topluma “terörist grup” olarak kabul etmeye davet ettiği HDK, 15 Nisan’da patlak veren iç savaş öncesinde sisteme entegrasyonu henüz tamamlanmamış bir askeri güçtü.

Birleşmiş Milletler’e göre bölgedeki çatışmalar nedeniyle 6 milyona yakın insan evini terk etmek zorunda kaldı.

Çatışmalarda 10 binden fazla sivil hayatını kaybederken, 25 milyon Sudanlı da insani yardıma muhtaç hale geldi.

Suudi Arabistan ve ABD’nin arabuluculuğunda 29 Ekim’de Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlayan müzakerelerden henüz sonuç çıkmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu