Haber

Kremlin: Güney Kore Ukrayna’ya düşman

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk YeolABD ziyaretinden önce ilk kez Reuters’e Ukraynalı sivillere yönelik geniş çaplı bir saldırı olması durumunda insani ve ekonomik yardımın ötesinde takviye kuvvetlerini Kiev’e taşıyabileceklerini söyledi.

Günlük basın toplantısında Yoon’un sözlerini yorumlayan Peskov, Güney Kore’nin tutumunun tamamen yeni bir şey yokkaydedildi.

Peskov, “Ne yazık ki, Seul tüm bu süreç boyunca çok düşmanca davrandı, bu devam filmi”söz konusu.

Batı’nın giderek daha fazla ülkesi onları Ukrayna’daki çatışmanın içine çekmeye çalışacaklarını düşündükleri.Kremlin Sözcüsü, silah sevkiyatının çatışmaya değerli bir katılım düzeyi oluşturacağının altını çizdi.

Medvedev: Kuzey Kore’ye en son Rus silahlarını vereceğiz

Öte yandan Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, Güney Kore’nin Ukrayna’ya silah vermesi halinde Kuzey Kore’ye en yeni Rus silahlarını tedarik edecekleri uyarısında bulundu.

Telegram hesabından açıklama yapan Medvedev, “Düşmanlarımıza yardım etmek isteyen yeni insanlar var. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol prensipte Kiev rejimine silah sağlamaya hazır olduklarını söyledi. Bu ülkenin sakinleri. En yakın komşuları olan ortağımız Kuzey Kore’de son model Rus silahları var. Bunu görünce ne diyecekler merak ediyorum.”

Güney Kore yönetiminin daha önce Kiev’e ölümcül silahlar tedarik etme olasılığını kesin bir şekilde dışladığını hatırlatan Medvedev, ‘her şey karşılıklı’ anlamına gelen ‘quid pro quo’ ifadesini kullanarak Seul’ün olası adımının cevapsız kalmayacağını açıkladı.

haber-ergani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu