Haber

Kepez’den Varsak’a Güreş Sahası

Türk sporuna katkı sağlayacak pehlivanların yetiştirileceği Varsak Güreş Sahası’nın Temel Atma Töreni’nde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Bu güreş sahası yeni sporcularımıza ufuk olacak. Gençlerimiz sevdirsin. Ata sporumuz olan güreş.”

Kepez Belediyesi tarafından Varsak’ta hizmete açılacak olan Güreş Sahasının temeli törenle atıldı. Törende konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Varsak’ın dünü ve bugününü değerlendirdi. Başkan Tütüncü, “Yıllardır süregelen imar ve mülkiyet sorunlarını çok yönlü ele alarak tüm sorunları birer birer çözdük ve çözüyoruz. Bunun sonucunda ortaya kaliteli ve keyifli konutlar ve işyerleri çıktı. Varsak’ta bunlar farklı bir yaşam, farklı bir toplumsal hareketlilik, farklı bir ticari katma değer ortaya çıkardı. .Okullar, sağlık kurumları, aile sağlığı merkezleri, kütüphaneler, spor salonları, yüzme havuzları ve daha pek çok alanda son 14 yılda gelinen noktada baktığımızda eskisi ile kıyaslanamayacak kadar büyük bir gelişme ve değer kazanımı olduğunu görüyoruz. Bir, hangi noktadan bakarsak bakalım” dedi.

“Biz varsak kültür yaşasın istedik”

Varsak’ın daha önce küçük bir mahalle olduğunu hatırlatan Lider Tütüncü, “Sonradan küçük bir ilçe oldu. Tabii bizden önce de Varsak’ta yıllarca çalışan arkadaşlarımız güzel şeyler yapmaya çalıştı. Buranın kendine has bir kültürü, kendine özgü bir yaşam, başlı başına bir gelenek.Üzerine koyduğumuz tüm bu değerlerle birlikte Antalya’nın en değerli merkezlerinden ve ilçelerinden biri haline getirmiş olsak da eski kültürel değerlerini kaybetmemesini, aslını korumasını istedik. Kültürel varlıklarını burada, bu keyifli ortamda kendi kültürlerini, gelenek ve göreneklerini sürdürdükleri sürece anlamlı bir bütün oluştururlar. Bir de yaşadıkları şehre bedel ödüyorlar. Varsak’ın her köşesinde kadim kültür, alışkanlık ve gelenekleri yaşatmak istedik” dedi.

güreş uzmanlık merkezi

Önder Tütüncü, Varsak’ta çet sporu güreşini sevenlerin olduğunu belirterek, “5 yıldır çok hoş bir amatör ruhla ama profesyonel bir niyetle, her Ramazan Bayramı’nın son günü güreş müsabakaları düzenliyorlar. Profesyonelleri alt üst eden bir seviye… Geçen sene bir konuşma yapmıştık, “Madem güreşe bu kadar değer veriyorsunuz. Varsak ismini güreşle birleştirmek istiyorsunuz. Türk güreşini Varsak ile birleştirmek için bir ufuk açmak istedik. Buraya bir güreş sahası yapalım. Burayı güreş ihtisas kulübünün değerli bir merkezi haline getirelim. Bu tesislerde.” Türkiye’nin anlamlı güreşlerinden birini düzenleyelim. Bu güreşler Varsak’ın adını tüm Türkiye’ye en keyifli şekilde duyursun istedik. bu tesisin temeli atıldı.Ağustos 2023 yani 150 günlük inşaat süresinden sonra buraya güzel bir güreş sahası kazandırmış olacağız. yıllar içinde güreşseverlerin desteği ve muhtarlarımızın katkılarıyla Türk özel meydanlarına en keyifli biçimde güreşçi yetiştirecek. Burası yıllar içinde Varsk Güreş İhtisas Merkezi olacak” dedi.

Bir şehir meydanı varsa

Sözlerine yeni bir müjdeyle devam eden Başkan Tütüncü, “Burada belediye meydanı ve eski bir nikah salonu vardı. Nikah salonunu kültür sanat merkezi haline getirdik. Oradaki alanı Varsak Kasaba Meydanı olarak yeniden düzenleme kararı aldık. ,bura halkının ve büyüklerin buluştuğu yer.Güzel bir tarzda yapılacak olan bu meydanda güzel bir kafe ve güzel bir kahvehaneyi vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz.Bayramdan sonra ilk yapılacak şey, Bu yılın sonuna geldiğimizde kreş güreş sahamız, pazar alanımız, meydanımız, parklarımız, aile sağlığı merkezlerimiz ve Varsak’ta açılacak yeni okulumuz bambaşka bir 2023’e doğru yürüyecek, farklı bir 2024. Cumhuriyetin 100. Yılında tüm bu adımlarla birlikte var olursak çok büyük hayallerin merkezi olacak Güreş sahamız, Güreş İhtisas Merkezimiz bundan sonraki hedefimizde hayırlı olsun. Türkiye burada Yeni sporcularımıza ufuk açsın bu güreşler. Gençlerimize farklı bir formda güreşsinler, cet sporunu sevdirsinler” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü sözlerini tamamlarken Varsak Güreş Sahası tesisinin yaklaşık 18 milyon liralık bir yatırım olduğunu da belirtti. Varsak Güreş Sahasının Temel Atma Törenine Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, AK Parti Antalya İl Başkanı Ali Çetin, Kepez Muhtarları Derneği Başkanı Feyzullah Büyükkeleş, K Parti Kepez İlçe Başkanı Bahattin Bayraktar, MHP Kepez İlçe Başkanı Servet Ersoy, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı . – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu