Haber

İran’da ev hapsinde tutulan muhalefet lideri Musavi’den “infazlara son” açıklaması

İran’da ev hapsinde bulunan muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi, Mahsa Emini gösterilerinde gözaltına alınanların idam edilmesine tepki gösterdi.

İran’da reformculara yakınlığıyla bilinen Kaleme Telegram sitesi, ev hapsinde bulunan muhalefet lideri Musavi’nin Tahran yönetimine yazdığı açıklamayı yayınladı.

Musavi, “Bu tür perde arkası ve siyasallaştırılmış infazlara son verin. Milletin haklarına saygı gösterin ve gençlere hakaret etmeyi bırakın. Sizin göreviniz vatandaşları öldürmek değil, canlarını korumaktı” dedi. terimleri kullandı.

Halka yönelik baskıların hükümetin ömrünü uzatmayacağına işaret eden Musavi, “Halkın özgürlüğünü ve kaderini belirlemeyi amaçlayan egemenlik hareketini ne kurşunlar, ne makineli tüfekler, ne de darağacı durduramayacak.” değerlendirmesini yaptı.

İran yönetimini 1979 Devrimi’nin hedeflerinden uzaklaşmakla suçlayan Musavi, şunları söyledi:

“1979 Devrimi, ülkenin bağımsızlığını büyük güçlerin boyunduruğundan kurtarmak içindi, ondan alıp başkasına vermek için değil. Toplumu sistem yanlısı ve karşıt diye bölmek için değil, birlik içindi. Bir grubun halk üzerinde zalimce bir güce sahip olması değil, halkın kendi kaderini belirlemesiydi.

Bu tür bir yönetim, halkın bir bütün olarak kaçınılmaz olarak direneceği tüm ulusal sermayenin yok olmasına ve kaybına yol açar.”

11 kişiye idam cezası

İran’da yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle ilgili olarak şu ana kadar 11 kişi idam cezasına çarptırıldı. Devrim Mahkemeleri tarafından verilen ölüm cezaları Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmalıdır.

Yargı Başkanı Gulam Hussein Muhsini Ejei, 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, idam cezasına çarptırılan bazı kişilerin cezalarının onaylandığını ve yakında infaz edileceklerini bildirdi.

Tahran’da Settar Han Caddesi’ndeki protestolarda vatandaşları soğuk silahla tehdit ettiği ve bir güvenlik görevlisini yaraladığı teziyle Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılan Muhsin Şikari adlı gösterici bu sabah idam edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu