İş

İnşaat makinesinde sıfır gümrük kaygısı

Ferit PARLAK

İkinci el makine ithalatında gümrük vergilerinin sıfırlanabileceği haberi üzerine iş makinesi üreticileri ve ihracatçıları üretim kaybından endişe duyuyor.

Üretimdeki yüklerin arttığı, arzdaki daralmanın enflasyonu körüklediği, cari açığın ve döviz ihtiyacının arttığı bir dönemde, ‘2. el iş makinesi ithalatında gümrük vergileri sıfırlanacak’ haberi fiyatları yükseltti. İhracatın katalizörü olan ve cari fazla veren sektörlerden biri olan ‘iş makinaları imalatçıları ve ihracatçıları’nın kaygısı.

2025 hedefleri zor olacak

250 bin çalışanıyla yıllık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ve iç talebi karşılamaya çalışan 600’ün üzerinde firma temsilcisi, iş makinaları branşında alınacak gümrüksüz ithalat kararlarının sektör için üretimi olumsuz etkileyeceğini söyledi. kısa vadede ‘2025’te 500 bin çalışan, 5 milyar dolar ihracat’ Hedefine ‘büyük bir engel’ oluşturacağını kabul etti.

Türkiye İş Makinaları Dağıtıcıları ve İmalatçıları Derneği (İMDER) verilerine göre, inşaat ve altyapı yatırımlarındaki durgunluğa rağmen 2023 yılının ilk 3 ayında toplam 11 bin 43 adet iş makinası ve 3 bin 63 adet iş makinası satışı gerçekleşti. Yetkililer, bu rakamların sektöre olan talebin katlanarak artacağının bir göstergesi olduğuna dikkat çekiyor.

Sadece Türkiye’de değil, bölgesel de olsa tüm dünyada iş makinalarına olan talebin artması, sektör desteklenirse ihracatını hedeflerinin de ötesine taşıyabileceği anlamına geliyor; Heyet ve atıl kapasiteler ile firmaların Ar-Ge yatırımlarına ağırlık veren çalışmalar da bu iddiayı desteklemektedir.

İstihdamı azaltır

Bu nedenle deprem felaketi sonrası yapılacak alt ve üst yapı inşaatlarının aciliyeti ve maliyeti bahane gösterilebilecek ‘2. el iş makinesi ithalatında gümrüklerin sıfırlanması’ kararı dövizi yükseltecek. açığı, istihdamı azaltan, üretim kabiliyetini kaybeden, ülkeyi ikinci el çöpe çeviren sadece bu tarafta talep dile getirenler değil. Çeviri yapacak etkilerin de dikkate alınması rica olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu