Ekonomi

İki Fed yetkilisi faiz artırımının durdurulmasını destekliyor

Federal Rezerv Lideri Philip Jefferson ve Philadelphia Federal Rezerv Lideri Patrick Harker Çarşamba günü, merkez bankasının bir sonraki politika toplantısında faiz artırımlarını durdurabileceğini öne sürdüler.

Başkan Biden’ın Fed’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı adayı Jefferson, böyle bir kararın Fed’in faiz artırımına son vereceği anlamına gelmediğini kaydetti.

Washington’da düzenlenen bir konferansta konuşan Jefferson, “Yaklaşan bir toplantıda politika faizimizi sabit tutma kararı, bu döngünün en yüksek oranına ulaştığımız anlamına gelmemeli. ek politika sıkılaştırmanın kapsamına karar vermeden önce daha fazla veri sağlayacaktır” dedi.

Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının Haziran toplantısında faiz oranlarını artırmayacağını söyledi. Harker, Cuma günkü iş raporu verileriyle fikrini değiştirebileceğini de sözlerine ekledi.

Harker, “Faiz artırımını atlamamız gerektiğini düşünerek bu toplantıya gidiyorum. Ancak, ABD işgücü piyasasına ilişkin Cuma günü açıklanacak veriler fikrimi değiştirebilir” dedi.

Faiz artırımlarına uzun süre ara vermektense toplantıyı atlamayı desteklediklerini vurgulayan Harker, “Bir duraklama, orada bir süre bekleyeceğinizi gösterir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu