Haber

Harran Üniversitesi denizcilikte çevre dostu çözümler üretecek

Harran Üniversitesi akademisyenleri son dönemde büyük projelere imza atmaya devam ediyor.

Mühendislik Fakültesi’nin denizcilik branşı adına yürüttüğü değerli bir proje, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından kabul edildi. Proje kapsamında gemi gövdelerinde kullanılan çevre dostu ve düşük maliyetli kompozit malzemeler geliştirilecek.

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa İtina kabul edildi.

Denizcilik sektöründe yaygın olarak kullanılan kompozit gemi gövdeleri için çevre dostu ve yenilikçi bir nano kaplamanın geliştirilmesini amaçlayan projenin sonuçlarına göre, elde edilecek kaplama, gemilere uygulandığında hem mekanik özellikleri koruyacak hem de çevre sorunlarını en aza indirecek. ilave antifouling boya uygulamalarına gerek kalmadan kompozit gemi gövdeleri. Bu nano kaplama aynı zamanda denizcilik sektöründe bakım ve onarım maliyetlerini azaltma ve güç kullanımını azaltma potansiyeline de sahip olacak.

Proje, TÜBİTAK’ın Avrupa Yeşil Anlaşması ve İklim Değişikliğine Uyum Ar-Ge ve İnovasyon Bahislerinden “Temiz ve Döngüsel Ekonomi” başlığı altında “Enerji Verimliliği Sağlayan Yüksek Performanslı Yenilikçi Malzemeler” kapsamında destekleniyor. Ayrıca “İleri Malzemeler” başlığı altında “Kompozitler için İleri Fonksiyonel Yüzeyler ve Kaplamalar” konusuna da değerli bir katkı sağlanması planlandı.

Multidisipliner bir yaklaşıma sahip olan ve farklı branşlardan bilim insanlarının katılımıyla yürütülen proje, Harran Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi tarafından yürütüldü. Görmek. Dr. Gökhan Demircan, Arş. Görmek. Abuzer Açıkgöz, Prof. Dr. Murat Kısa ve Biyoloji Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Ebru Uyar, Doç. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kimya Bölümü’nden Prof. Osmaniye Korkut Cet Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Gökhan Ceyhan ve Dr. Öğretim Görevlisi Volkan Arıkan’ın da aralarında bulunduğu, alanında uzman 7 araştırmacının katılımıyla gerçekleştirilecektir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu