Haber

Halep’te 850 depremzede 7 tuvaleti paylaşıyor

Maraş merkezli sarsıntılarda büyük bir yıkımın meydana geldiği komşu Suriye’de temiz suya erişimin risk altında olduğuna dikkat çeken uzmanlar, depremzedelerin önemli halk sağlığı sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu bildirdi. 12 yıldır devam eden iç savaşta su boruları ve su pompalama tesislerinin ağır hasar gördüğü ülkede kolera salgınının daha da büyüyeceği belirtiliyor.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin (ICRC) Yakın ve Orta Doğu Bölge Direktörü Fabrizio Carboni, “Depremlerin halk sağlığı üzerinde yıkıcı sonuçlara yol açma olasılığı korkutucu derecede yüksek” dedi ve yeni bir sağlık acil durumunun “felaket” anlamına geleceğini söyledi. ” Suriye’de.

Durumun özellikle çok sayıda binanın yıkıldığı Halep, Hama ve Lazkiye’de kritik olduğuna dikkat çeken ICRC, kesintiye uğrayan kamp alanlarında temiz suya erişimin çok sınırlı olduğunu bildirdi. Halep’te depremlerin ardından kurulan kamp alanında 850 kişinin 7 tuvaleti paylaştığı bildirildi.

BM, ‘TÜRKİYE’DEN SURİYE HAREKET SÜRECİNİN HIZLANMASI GEREKLİ’ DEDİ

Öte yandan Türkiye’de depremden etkilenen 1 milyon 700 bin Suriyeli mülteci olduğu tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler (BM), uluslararası topluma Maraş merkezli depremlerden etkilenen Suriyeli mültecilerin diğer ev sahibi ülkelere yeniden yerleştirilmesi sürecini hızlandırması çağrısında bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü tarafından paylaşılan ortak açıklamada, “Güvenlik ve koruma arayışıyla Türkiye’ye kaçan çok sayıda mülteci, yeniden evlerini ve geçim kaynaklarını kaybetme travmasıyla karşı karşıya kaldı.” terimler yer aldı. BM’nin bu açıklamayı yaptığı sırada Türkiye’den gelen 89 kişilik bir mülteci grubu İspanya’nın başkenti Madrid’e ulaşmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu