Haber

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö: “Kabinim, Erdoğan’ın danışmanı Haavisto ve Türk Dışişleri Bakanı ile ilk istişareler yapıldı”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin açıklamalarının ardından yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile bu konuda hemfikiriz. Kabinem, Erdoğan’ın danışmanı Haavisto ve Türk Dışişleri ile ilk istişareler yapıldı. Bakan.” dedim.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğinin ise Finlandiya’nın NATO üyeliği için onaylanabileceğini belirtti. Helsingin Sanomat gazetesine konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Erdoğan’ın açıklamasının ardından “hemen” kendileriyle iletişime geçildiğini söyledi. Erdoğan’ın açıklamasının Finlandiya’nın NATO üyelik politikasını değiştirmediğini belirten Niinistö, hem Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto hem de Cumhurbaşkanlığı kademesiyle temasa geçildiğini söyledi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, “Bu konuda Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile hemfikiriz. Kabinem, Erdoğan’ın danışmanı Haavisto ve Türkiye Dışişleri Bakanı ile ilk istişareler yapıldı.”

“Bu aşamada söylenecek bir şey yok. İleride bir açıklama gelir” diyen Niinistö, bu süreçte Türkiye’nin politikasının “değiştiğini ve geliştiğini” sözlerine ekledi.

Niinistö, “Bu açıklamalara koşullanarak yorum yapmak gerçek değil. Bu açıklamalarla Türkiye’deki genel tablo değişmedi ve biz hala bulunduğumuz yerdeyiz. Bu yorumlar, Türkiye’nin değişen telaffuzunun evrimini temsil ediyor ve bu da yaptıklarının bedeli. Bu nedenle plana sadık kalacağız.” açıklama yaptı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, “İsveç ile birlikte hareket ettiğimizi çeşitli programlarda söyledim. Finlandiya’nın NATO üyeliğinin bir faydası da İsveç’in NATO üyesi olmasından kaynaklanıyor. Bu belirleyici bir nokta değil, üzerinde durulması gereken bir nokta” dedi. düşünülen.”

Stoltenberg ile telefon görüşmesi

Niinistö ise NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefon görüşmesi yaptı. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada NATO üyelik başvurusunun tartışıldığına dikkat çeken Niinistö, “Yakın ilişki sürüyor” dedi. – HELSİNKİ

seydilerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu