Haber

Fatih Dönmez: Hedefimiz yerli gazımızı milletimizle buluşturmak

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesi ele alınıyor.

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, görüşmelerde bir sunum yaptı.

Fatih Dönmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

“Yüksek enerji fiyatları ister istemez ülkemizi de etkilemektedir”

Hedefimiz Cumhuriyet’in 100. yılında yerli gazımızı milletimizle buluşturmaktır. diyen Fatih Dönmez, Kara alanlarında yapılan çalışmalarda son 3 yılda toplam 223 milyon varil petrol muadili yeni rezerv bulunmuştur. Kullandığımız doğalgazın yüzde 99’u, petrolün ise yüzde 92’si ithal edilmektedir. Bu nedenle dünyada gerçekleşen ve makul münasebetler ile açıklanamayan yüksek güç fiyatları ister istemez ülkemizi de etkilemektedir. ifadelerini kullandı.

“Yol haritasını yıl sonuna kadar netleştireceğiz”

Trakya’da kurmayı planladığımız doğal gaz merkezi için izlenecek yol haritasını yıl sonuna kadar netleştireceğiz. diyen Bakan Dönmez,Arz güvenliği noktasında bu kışı meşakkat yaşamadan geçirmeyi hedefliyoruz. Sakarya Gaz Alanı, keşiften birinci üretime kadar dünyanın en süratli yapılan deniz saha geliştirme projesi olarak tarihe geçecektir. dedi.

“Doğalgaz da 100 milyar lira sübvansiyon yaptık”

Doğalgaz da yapılan sübvansiyon hakkında da bilgi veren Bakan Dönmez, Vatandaşlarımızın kelam konusu yüksek fiyatlardan minimum düzeyde etkilenmesi için geçen yıl elektrik ve doğalgaz da 100 milyar lira sübvansiyon yaptık. Kelam konusu takviye, bu yıl da artarak devam etmektedir. Mesken aboneleri için elektrikte düşük kademede yaklaşık yüzde 50, doğalgaz da ise yüzde 75 devlet dayanağı ile vatandaşımız dünya güç piyasalarında yaşanan yükselişlere karşı değerli ölçüde korunmaktadır. açıklamasında bulundu.

Fatih Dönmez’in açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

“Elektrik muhtaçlığı konusunda gerekli adımlar atılmaktadır”

Enerji arz güvenliğine yönelik tasaların arttığı bu periyotta üretim, iletim ve dağıtım ile depolama alanındaki yatırım ve tedbirlerle ülkemizin daima artan elektrik muhtaçlığının karşılanabilmesi için gerekli adımların atılmasına devam edilmektedir.

“Elektrik üretim santral sayısının yüzde 94’ü yenilenebilir enerji kaynaklıdır”

Özverili çalışmalarımız sonucunda ekim sonu prestijiyle elektrik gücü konseyi gücümüz 103 bin 276 megavata ulaştı. 2022 yılı ekim ayı TÜFE’sine nazaran, dağıtım alanında 2006-2020 devrinde toplam 165 milyar lira yatırım yapılmış olup 2021-2025 periyodunda ise 151 milyar lira yatırım yapılması öngörülmektedir. İletim tarafında ise 2021-2023 yıllarını kapsayan periyotta 2022 yılı ekim ayı TÜFE’sine nazaran 35 milyar lira yatırım gerçekleştirilecektir. 2022 yılının birinci on ayında işletmeye alınan elektrik üretim santral sayısının yüzde 94’ü yenilenebilir güç kaynaklıdır.

Geçtiğimiz aylarda, Akkuyu NGS projesinde Proje Şirketi ve Ana Yüklenici ortasında yaşanan sürece yönelik olarak, ihtilafın aşılması için ağır bir uğraş gösterilmiştir. Gelinen evrede taraflar ortasında mutabakat sağlanmıştır.

 

Ayrıntılar geliyor…

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu