Haber

Fahrettin Altun sorunu çözdü! Alman tarafı Erdoğan’ın Olaf Scholz ile basın toplantısını istemedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile düzenlediği basın toplantısını Alman tarafının istemediğini açıklarken, İrtibat Lideri Fahrettin Altun devreye girdi.

ERDOĞAN’IN ALMANYA’DA BATI ÜLKELERİNE UYUMU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Almanya’ya gitti. Almanya’da temasları bulunan Erdoğan’ın Başbakan Olaf Scholz ile düzenlediği basın toplantısı dünya kamuoyunun gündemine oturdu.

“İSRAİL’E BORÇLARIMIZ YOK”

İsrail’in Gazze’deki insanlık dışı baskınlarına sessiz kalan Batılı ülkeler için sert ifadeler kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlar karşısında elimiz kolumuz bağlı mı duracağız? Buna karşı sesimizi yükseltmeyecek miyiz? Burada elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı kalırsa, bu tarihe geçecektir.” Bunun hesabını veremeyiz. O yüzden İsrail-Filistin savaşını borçluluk psikolojisiyle değerlendirmemek lazım. Bak, özgürce konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail’e borcumuz yok. Eğer borçlu olsaydık bu kadar rahat konuşamazdık. Ama borçlu olanlar özgürce konuşamazlar. Holokost’tan geçmedik. Biz böyle bir şey yaşamadık. “Bir durumumuz yok.” söz konusu.

ALMAN TARAFI ORTAK BASIN TOPLANTISI TALEP ETMEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya ziyaretini takip eden Gazeteci Başak Şengül, dikkat çeken bilgiler paylaştı. Şengül, Alman tarafının basın toplantısını istemediğini söylerken, Bağlantı Lideri Fahrettin Altun devreye girerek sorunu çözdü. Şengül, “İletişim Başkanlığı’nın bu toplantıdaki başarısının altını çizmemiz gerekiyor. Alman kaynaklarından da bazı haberler aktarıldı ama Almanya’nın bu toplantıyı pek istemediğini duyduk. Dolayısıyla bir müzakere sürecinin olduğunu anlıyoruz. Normalde basın toplantıları liderlerin toplantılarından sonra yapılır. Ancak bu toplantı”, liderler toplantısından önce yapıldı. Burada İletişim Başkanlığının başarısının altının çizilmesi gerekiyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu