Haber

Evliya Çelebi Yolu 100 atlı ile yeniden keşfedildi

BURSA (İGFA) – Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş yeri olan İnegöl, birçok tarihi değeri de içinde barındırıyor. Evliya Çelebi’nin 350 yıl önce hac yolculuğu sırasında oluşturduğu Evliya Çelebi Yolu, 82 km’lik bir hat üzerinde İnegöl’ün eşsiz doğası, kültürel ve tarihi değerlerinin ortasında yerini alıyor. Türkiye’nin ilk binicilik rotası olarak da bilinen bu rota, tarih ile doğayı, macera ile dinlenmeyi buluşturuyor. Evliya Çelebi’nin 1671 yılındaki hac yolculuğunun ilk kısımlarını takip eden rota, 350 yıl sonra atlıların faaliyetiyle keşfedildi.

EVLİYA ÇELEBİ GÜNDE 100 ATLI 2 AKTİVİTE İLE YOLDA GEZDİ

Evliya Çelebi Yol Binicilik Buluşması etkinliği İnegöl Belediyesi, Atçılık ve Kültür Derneği ve Ride 4 Far grubu iş birliğinde gerçekleştirildi. 3-4 Haziran tarihlerinde 2 gün boyunca gerçekleştirilen mitingde 25 farklı şehirden toplam 100 atlı İnegöl’de buluştu. Cumartesi sabahı Ortaköy’deki at çiftliğinde başlayan etkinlik 2 gün sürüyor; Ortaköy, Hamamlı, Gündüzlü, Hacıkara, Yukarıballık, Tahtaköprü, Çitli, Kurşunlu hatlarında günde 6 saat süren atlı çeşitleri ile devam etti.

Hem tarihi hem de turistik değeri olan bu etkinliğin amacı İnegöl’ü ve İnegöl’e bağlı değerli eşyaları tanıtmak iken, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban şehrin adına değerli bir eve ev sahipliği yapıldığını belirterek; “Bugün şehrimizde çok önemsediğimiz bir etkinliği gerçekleştiriyoruz. Evliya Çelebi yolumuzu tanıtmak için düzenlediğimiz etkinlikte İnegöl’ümüz bir atlı buluşmasına sahne oluyor. Bugün şehrimizde tarihe, kültüre, doğaya yolculuk yapacağız. Tarihi Evliya Çelebi yolunda yaklaşık 100 atlımız bu rotayı gezecek ve deneyimleyecek” dedi.

EVLİYA ÇELEBİ YOLU TÜRKİYE VE DÜNYAYA TANITILDI

İnegöl Belediyesi olarak 2016 yılında Evliya Çelebi Yolu ile ilgili çalışmalara başladıklarını kaydeden Lider Taban, “Burada yaklaşık 82 kilometrelik Evliya Çelebi Yolu güzergahının tanıtılması ve turizme kazandırılması için çalışma yaptık. Boğazköy, Sungurpaşa, Çavuşköy, Şehitler, Babasultan, Esenköy, Çiftlik, Cerrah, Hocaköy, İsaören, Deydinler, Ortaköy, Hamamlı, Gündüzlü, Hacıkara, Bahçekaya ve Kocayayla Geçidi’ne kadar devam eden 82 km’lik hattı hem şehir içi hem de şehir içi kullanılıyor. şehrin dışında. Yurt dışından gelen ziyaretçilerimizi tura çıkararak ağırlıyoruz. Bugün İnegöl Belediyesi, ilimizde bulunan Binicilik ve Kültür Derneği ve Ride 4 Far ekibi iş birliği ile 100 atlı ile bu rotayı keşfedecek. Bugün itibariyle başlayan ve iki gün boyunca devam edecek keyifli bir etkinliğe burada imza atıyoruz. Tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyor, iyi eğlenceler diliyorum.”

“DOĞA SEVERLERİNİ İNEGÖL’E BEKLİYORUZ”

İnegöl’ün doğası ve tarihi güzellikleriyle doğaseverleri beklediğini vurgulayan Lider Taban, “Bu çağrıyı buradan yapmak istiyorum. Evliya Çelebi de Seyahatnamesi’nde İnegöl ile ilgili çok güzel cümleler kurmuş ve bu rotaları sanki özel seçilmiş rotalar gibi anlatabilirim. Önümüzdeki günlerde akademisyenlerimiz ve ajanslarımızla Evliya Çelebi Yolu’nun tanıtımı konusunda bir panel düzenleyeceğiz ve bu yolu tanıtmak için bir etkinlik daha başlatacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu