Ekonomi

Endonezya Büyükelçisi Purnama Anadolu Ekonomik Diplomasisi programında konuştu

Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Achmad Rizal Purnama, “İki Müslüman ülke, Endonezya ve Türkiye, güçlü nüfusa sahip güçlü ülkelerdir.” söz konusu.

Büyükelçi Purnama, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diplomatik İlişkiler Komisyonu tarafından MÜSİAD Trabzon Şubesi’nde düzenlenen “Anadolu Toplantısı”na katıldı. Ekonomi“Diplomasi” programında ise göreve yeni başlamış olmasına rağmen Trabzon dahil 9 ili ziyaret ettiğini söyledi.

Ziyaret ettiği iller arasında Hatay’ın da bulunduğunu belirten Büyükelçi, “Hatay’da Endonezya Köyü kurmayı planlıyoruz. Köyü kurarak Türkiye’ye sevgimizi, kardeşliğimizi göstermek istiyoruz.” dedi.

Purnama, Endonezya ile Türkiye arasında iyi bir ilişki olduğunun altını çizerek, “Cumhurbaşkanımız göreve gelmeden önce bana Türkiye’nin çok önemli bir ülke olduğunu söylemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı dost olarak değil, ağabeyi olarak tanımlamıştı.” dedi.

Endonezya’nın Malezya, Avustralya, Singapur, Suudi Arabistan ve Türkiye ile ilişkilerine dikkat çeken Purnama, “Bu 5 ülke bizim değerli stratejik ortaklarımız arasında yer alıyor. Bu ortaklara çok önem veriyoruz. İki ülkenin başkanları düzenli diyalog halinde. İki Müslüman ülke “Endonezya ve Türkiye güçlü nüfusa sahip ülkelerdir.” değerlendirmesinde bulundu.

Purnama, dünya ekonomiEndonezya’nın 2050 yılında sıralamada Çin, ABD ve Hindistan’ın ardından 4’üncü, Türkiye’nin ise 9’uncu sırada yer almasının hedeflendiğini ifade etti.

Görev süresi boyunca iki ülke arasındaki ticaret hacmini artıracak projeleri hayata geçirmeyi planladığını anlatan Purnama, özellikle savunma sanayi, enerji, inşaat, ilaç ve sağlık sektörlerinde ortak çalışmalar yürütmek istediklerini kaydetti.

Büyükelçi, Trabzon’un lokomotif sektörleri arasında yer alan tarım ve balıkçılık konusunda da çalışmalar yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

“Umarım ziyaretiniz yeni ticari anlaşmalara yol açar.”

MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Mesut İskenderoğlu, Büyükelçi Purnama ve beraberindeki heyeti Trabzon’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Katılımcılara kentin ticari hayatının yanı sıra MÜSİAD’ın faaliyetleri hakkında da bilgi veren İskenderoğlu, Trabzon’un coğrafi konumu nedeniyle bölgesinde ve ülkede ticari alanda söz sahibi şehirlerden biri olduğunu belirtti. ve eski tarih.

İskenderoğlu, kentin su ürünleri ve fındık ihracatına da dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Trabzonlu iş insanları, ticari birikimleri ve ticari ufuklarıyla, Sayın Büyükelçinizin ziyaretinden aldıkları gibi, Endonezyalı iş insanlarıyla iş yapma heyecanı ve umudu içindeler. Bu anlamda ziyaretinizin yeni ufuklara vesile olmasını diliyorum. başlangıçlar ve yeni ticari anlaşmalar.”

Filistin’de yaşananlara dikkat çeken İskenderoğlu, “Dünyadaki 2 milyar Müslümanın, 7 milyonluk İsrail devletinin zulmü karşısında çaresiz ve sessiz kalmasının derin üzüntüsünü, çaresizliğini ve öfkesini yaşıyoruz.” söz konusu.

MÜSİAD Diplomatik İlişkiler Kurulu Başkanı Osman Nuri Önügören de MÜSİAD’ın çalışmalarını anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu