Haber

Ekosistem Uzmanından Uyarı: ‘Ölümcül olayların yüzde 67’si Temmuz’da yaşanıyor’

Türkiye’nin en çok yağış alan şehri Rize’de sel çanları çalmaya başladı. Ekoloji ve Ekosistem Uzmanı Prof. Dr. Turan Yüksek, “Rize’de afet maliyetinin en yüksek olduğu ay Temmuz ayıdır. Ölümcül olayların yüzde 67’si bu ayda yaşanıyor” dedi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde küresel ısınmaya bağlı olarak yağış rejimindeki değişkenlik toprak hareketlerine neden olmakta; Ani ve yerel yağışlar, sel ve heyelan tehlikesini de beraberinde getiriyor.

Türkiye’de yıllık ortalama 2 bin 400 kilogram yağışla Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize’de, toprakların yanlış kullanılması, coğrafi kurallar gereği yapılan dik ve engebeli yollar ve bilinçsiz ağaç kesimi her yıl gündeme gelen sel felaketlerini tetikliyor.

Uzmanlar, olası bir afet açısından yaz mevsimine ve özellikle temmuz ayına dikkat çekerek, bölgenin güçlü coğrafyasında bulunan tarım alanlarına sağlam ağaç dikilmesini tavsiye ediyor.

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden (RTEU) Ekoloji ve Ekosistem Uzmanı Prof. Dr. Turan Yüksek, yerlerin yanlış kullanılmasının afet riskini artırdığını belirterek, şunları söyledi:

“Afet olmadan önce alınması gereken önlemlere odaklanmak gerekiyor. Uzun dönemli yağışlara baktığımızda Rize’nin yağış sisteminde artış var. Kısa süreli şiddetli yağışları düşündüğümüzde ise o trend trendinde bir artış var. Sonraki yıllarda Rize’de bir sel ve yağış olayı evet çok yüksek. Böyle bir beklentimiz var. Bu da geçmiş yıllara göre metrekareye daha fazla yağış sağlayabilir”

“Ekosistemde yaptığımız hatalarla bunu tetikliyoruz. Örneğin topraklarımızı kötüye kullanıyoruz. Arazide yaptığımız her yanlış uygulama, ekosistem üzerindeki yağmurun şiddetini artırıyor. Aynı miktarda yağmur yağsa bile ekosisteme verilen zararı artırıyor.”

Afet riski açısından Temmuz ayının önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yüksek, “Rize için afet değerinin en yüksek olduğu ay Temmuz ayıdır. Ölümcül olayların yüzde 67’si Temmuz ayında meydana geliyor. Bence Temmuz ayı Rize için çok kritik. Bu nedenle herkesin AFAD’ın uyarılarını çok ciddiye alması ve son derece dikkatli olması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu