Dünya

Dünyanın En Sıcak Yerleri Nereleri?

Dünyamız Kendine özgü bölgeleri olan oldukça sıra dışı bir gezegendir. Birçok canlının yaşaması için oldukça verimli alanlara sahip olmasının aksine birçok canlının yaşayamayacağı ölü, sıcak alanlara da sahiptir. Bu alanlar insanlar için oldukça tehlikelidir. özelCanlı türünden başka hiçbir şeyin bulunmadığı kıraç alanlar olarak bilinirler.

Dünya üzerinde ölçülebilen en yüksek sıcaklık 56.7°C’dir (1913’te Kaliforniya “Ölüm Vadisi”)

Bu yazıda, dünyanın en sıcak bölgesinde tek bir canlının yaşamadığı ve insanların da basit bir durumda olduğu biliniyor. hatta 15-20 dakikaDayanamadığı alanları listeledik.

Sıcaklığı ile yeryüzü cehennemi diyebileceğimiz dünyanın en sıcak 12 bölgesi

 • Ölüm Vadisi, Kaliforniya, ABD
 • Kabil, Tunus
 • Mitribah, Kuveyt
 • Turbat, Pakistan
 • Dallol, Etiyopya
 • Al-Aziziyah, Libya
 • Wadi Halfa, Sudan
 • Lut Çölü, İran
 • Mahshahr, İran
 • Gadames, Libya
 • Ouargla, Cezayir
 • Kuriyat, Umman

Bu yerler, anlık olmasa da yeryüzünde ölçülebilen en yüksek sıcaklığa sahip bölgelerdir.

Ölüm Vadisi, Kaliforniya, ABD

Kulağa farklı gelse de, Dünya’da ölçülebilen en yüksek sıcaklığa sahip bölge ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunuyor. İngilizce ‘Ölüm Vadisi’olarak bilinen bu bölge, 56.7°CHava sıcaklığını ölçerek yine kırılmamış bir rekora imza atıyor.

vadinin adı Ölüm Vadisi eklembacaklıların yanı sıra sıcaktan dolayı sadece geceleri dışarı çıkabilen birçok hayvan olmasına rağmen. Bunlara örnek olarak; bighorn çöl koyunu, çakal kurdu, ova tilkisi, kertenkele, yılan olarak verilebilir.

Kabil, Tunus

Tunus’un güneyi SahraTürkiye’nin en büyük tuz gölüne ev sahipliği yapan Kabil’de hava sıcaklığının 1931’de 55°C olarak ölçüldüğü ve hem Sahra’da hem de Afrika’da kaydedilen en sıcak bölge olduğu biliniyor.

Kabil’de insanlar için bile pek çok yaşam alanı bulunsa da bazı bölgelerde yaşanan kuraklık nedeniyle yaşam neredeyse yok denecek kadar az. Bu tarım için uygun değildir. iklim bölgesindeHayatın kurallarının oldukça zor olduğu bilinmektedir.

Mitribah, Kuveyt

21 Temmuz 2016 tarihinde Mitribah hava durumu 54°Cölçüm onaylandı. mitribah, Kuveyt’in batı tarafında çöl ve kurak bir bölgede yer almaktadır. Bölgedeki petrol yoğunluğundan dolayı aslında oldukça yoğun bir alandır. Bu bölgede çalışanların sağlığı için çok sıkı önlemlerin alındığı biliniyor. Birebir, kurak alana yakın, deniz kenarında zenginBir de şehri var.

Turbat, Pakistan

Pakistan,Muson yağmurları, kuraklıklar ve sellerle Dünya Dünyanın en değişken iklime sahip ülkesi olarak biliniyor. Turbat, Pakistan’ın Belucistan eyaletinde yer almaktadır. Bölgede bugüne kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 53,4°C olarak biliniyor.

Bölgede tarımsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için, Hingöl Nehri’nin Çevresinde kurulmuş olan bu yerleşimin temel yaşam kaynağı tarım ve hayvancılık olarak bilinmektedir. Yazın ortalama 40-45 derece sıcaklığa sahiptir.

Dallol, Etiyopya

dallol, Kuzey Etiyopya’nın Afar bölgesinde bulunan bir yeraltı yanardağıdır. Aynı zamanda gelen turistler arasında küçük bir kasabası olduğu bilinmektedir. Tabii ki, sadece deneyimli turistlerin ziyaret etmesi tavsiye edilir. Çünkü Dallol, sıcaklığı ve katı kuralları nedeniyle Dünya üzerinde hiçbir canlının bulunmadığı tek bölge olarak biliniyor.

Aslında dallol En yüksek sıcaklığıyla değil, sürekli sıcaklığıyla cehennemi yaşatıyor diyebiliriz. yılın hemen hemen her günü 34°CDünyanın sayılı bölgelerinden biri olan bu bölge en tuzlubölge olarak bilinir.

Al-Aziziyah, Libya

El- Aziziye’ninLibya’nın batı yakasında, çölün ortasında yer alan bir bölge olarak biliniyor.

13 Eylül 1922’de 58 derece Sıcaklık ile dünyadaki en yüksek sıcaklık ölçümü olarak Guinness Dünya Rekorları listesine adını yazar. Ancak bu kaydın doğruluğu daha sonraki ölçümlerle tartışılır.

Tartışmalı olsa da dünyanın en sıcak bölgelerinden biri olduğu aşikar ve bu bölgede neredeyse hiç yaşam yok. turistlere kapalı Sadece deneyimli kişilerin girebileceği bir bölge olarak bilinir. Bu alana aynı anda özel izinlerle girilmesi mümkündür.

Wadi Halfa, Sudan

Wadi halfa, Sudan’ın kuzeyinde yer almaktadır. Bölgede sıcak yaz aylarında 50°CAltına düşmediğini varsayarsak, dünyanın en sıcak bölgelerinden biri olduğunu kolayca anlayabiliriz.

Yerliler çoğunlukla yaz aylarında bölgeyi terk ediyor. Fakat eski zamanlardan beri insanlar için çok değerli bir yaşam alanı olduğu bilinmektedir. Buna sebep olarak Nil NehriKıyı şeridi boyunca uzanan ticaret yollarının ortasında oldukça stratejik bir konumda olduğu söylenebilir.

Lut Çölü, İran


çok çöl, İran’ın güneydoğusunda yer alır. Yüzey sıcaklığı bakımından dünyanın en sıcak noktası olan Lut Çölü’nde yüzey sıcaklığı 2005 yılında belirlendi. 70.7°Crekor kırdı.

Aynı zamanda Lut Çölü UNESCO’ Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Bunun sebebinin ise kendine has görünümü ve az bitki örtüsü ile dünyada eşi benzeri olmayan bir yer olması olduğu söylenebilir.

Mahshahr, İran

Mahşehr, Lut Çölü’ne yakınlığı nedeniyle dünyanın en sıcak yerlerinden biri olarak biliniyor. 2017 yılında bölgede ölçülen en yüksek sıcaklık 53.7°C ölçüldü. Mahşehr bölgesi, petrokimyagemi inşa sanayi ve diğer ticari faaliyetler için oldukça değerli olduğu söylenebilir.

Gadames, Libya

Gadames, Libya’nın güneybatısında yer almaktadır. Sahra Çölü’nün eteklerinde yer aldığı için sıcaklık değerlerinin uzun yıllardır kurak ve ölümcül olduğu bilinmektedir. Yaz aylarında sıcaklık çoğunlukla 50 derecealtına düşmez.

Gadames mimarisinde konutlar çöl Duvarları iklime ayak uydurmak için kalın yapılmış ve etrafı iç avlularla çevrilmiş. Bu yapılar sıcak havayı dışarıda tutarak evin içini serin tutar ve insanların bu iklimde yaşamasını sağlar. sıcaktankoruma

Ouargla, Cezayir

bizimargla, Gadames’e Yakın bir bölgede, Sahra Çölü’nün ortasında yer alan bir şehir. sıcaklık yıl uzunluğu 45-50°C etrafı izliyorum Kum tepeleri, vahalar ve antik yapılar ve turistlerin uğrak yerleri alanların ortasındadır.

Yine bu şehirde Gadames’e benzeyen kalın duvarlı, beyaz renkli evler vardır. yaz sıcaklıkları 45-50Kış aylarında sıcaklığı bulsa da geceleri hava oldukça soğuktur.

Kuriyat, Umman

Yaz aylarında hava sıcaklığı tekrar 45-50°C Bu bölge deniz kenarında yerleşim yeri olarak birçok turistin ilgisini çeken bir bölge olarak bilinmektedir. O zamanlar hava bu kadar sıcak olmasına rağmen yılın her günü olduğu gibi. turistik faaliyetlereaçık bir bölge.

Evet bu yazımızda dünyanın farklı yerlerinde dünyamızın en sıcak bölgelerini inceledik. Bu yüksek sıcaklıkların çoğunlukla günümüze yakın olması da mümkündür. küresel ısınmaDünyamızın sıcaklığının ne kadar arttığını gözler önüne seriyor.

Bu bölgelerde sık bir kentsel yapılanma olmamakla birlikte bazı bölgelerde turistik ve ticari hala çok değerli. Çoğunlukla, bu bölgeler dünyanın en büyük petrol sahalarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu