Haber

Danimarka sınır kontrollerini artırıyor

Kuran yakma hareketleri nedeniyle güvenlik tehdidinin arttığı Danimarka’da sınır kontrolleri artırılıyor. Danimarka Adalet Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yetkililer, belirli ve mevcut tehditlere yanıt vermek için bu kez Danimarka’ya kimlerin girdiğine daha fazla odaklanılması gerektiği sonucuna vardı.” Uygulama 10 Ağustos’tan itibaren başlayacak.

Adalet Bakanı Peter Hummelgaard, “Polisin bildirdiği üzere, son Kuran yakma olayları mevcut güvenlik durumunu etkiledi” dedi. İsveç’te Başbakan Ulf Kristersson Salı günü sınır denetimlerini yoğunlaştırmaya hazırlandıklarını duyururken, İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer polisin araç ve ceset arama yetkilerinin artırılacağından bahsetti.

Her iki ülkede de hükümet Kuran yakma eylemlerini kınadı ve bu eylemlere son verecek yeni yasal düzenlemeler getirmeyi düşündüklerini açıkladı. Danimarka’da ise muhalefet protestoları yasaklama planına karşı olduğunu açıkladı. Sol Birlik Listesi’nden sağcı popülist Danimarka Halk Partisi’ne kadar yedi muhalefet partisi dün ortak bir açıklama yaparak “ifade özgürlüğünün her zaman dini dogmalardan daha değerli olduğunu” vurguladı ve hükümetin planını yeniden gözden geçirmesini talep etti.

Son dönemde İsveç ve Danimarka’da sıklıkla tekrarlanan Kur’an yakma eylemleri, İslam ülkelerinde kısmen şiddetli protestolara neden olurken, hareketlerin yaşandığı iki İskandinav ülkesiyle diplomatik krizlere neden oluyor. (DW Türkçe)

haber-karsiyaka.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu