Haber

Çarşı Yenileme Çalışmaları Başladı

Karşıyaka Belediyesi, “ilçenin kalbi” olarak tanımlanan çarşıyı yeniliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi iş birliğiyle hazırlanan kentsel tasarım projesi uygulamaya konulurken farklı bir çarşının yaratılması hedefleniyor. İZSU’nun altyapı çalışmalarını tamamlanmasının akabinde uygulanacak proje, Karşıyaka Belediyesi grupları tarafından gerçekleştirilecek.

ALTYAPI DEĞİŞİYOR

İZSU’nun çarşıda yağmur suyu idaresinin sağlanması, taşkın riskinin azaltılması, yağmur suyu ve pis su altyapılarının ayrıştırılması, altyapıdan kaynaklanan koku ve böcek probleminin çözülmesi için başlattığı çalışma devam ediyor. Karşıyaka Belediyesi Ulaşım Müdürlüğü ve İZSU iş birliğinde yürütülen çalışmalarda şimdiye kadar birleşik olan yağmur suyu ve kanal çizgisi ikiye ayrıldı. Kemalpaşa Caddesi’nde Karşıyaka İskelesi tarafı girişinden itibaren, Yalı Bulvarı’ndan 1671 sokak istikametinde Q400’lük borular döşendi. İZSU tarafından bina masrafları ile binaların pak su çizgileri da yenilecek. Ayrıyeten çarşının elektrik, telefon, internet altyapıları da değiştiriliyor. Hafriyat sırasında hasar gören tüm altyapıların tamiratları da gerçekleştiriliyor. Bu haftanın sonuna kadar takımların planlaması doğrultusunda altyapı çalışması biten kısımlarda taban tesviyesi yapılarak beton döküm sürecine başlanacak.

ÇAĞDAŞ BİR GÖRÜNÜM YENİ MEYDANLAR

Karşıyaka Belediyesi çarşı projesine uzun bir süreçte hazırlandı. Esnaf ve bölgede yaşayan vatandaşlarla görüşülerek, çalıştaylar yapılarak gereksinimler belirlendi. Bu gereksinimler doğrultusunda hazırlanan proje, uygulanmaya başlandı. Başta Kemalpaşa Caddesi olmak üzere orta sokaklarının da yenileneceği proje bittiğinde küçük meydanlar da oluşturulacak. Projenin tamamı belediye çalışanı tarafından yapılacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu