Haber

Bursa IMO: Kentsel dönüşüm bütüncül bir planda yapılmalı

Merve ÖZDEMİR ÇEVİK – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) –Birinci derece deprem kuşağında yer alan Bursa’da uzun süredir bilimsel çalışmalar sürerken, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Bursalılar bir kez daha kentsel dönüşüm noktasında çözüm aramaya başladı. dönüşüm.

Herkes Duyuyor’a kentsel dönüşümle ilgili özel açıklamalarda bulunan Bursa İnşaat Mühendisleri Odası (IMO) Lideri İdeal Küçükkayalar, kentsel dönüşümün başlı başına bir plan, program ve irade işi olduğunu söyledi.

Küçükkayalar, kentsel dönüşüm programlarının bütüncül bir plan içinde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Bursa’da ‘kentsel dönüşüm’ adı altında gerçekleştirilen bina dönüşümlerinin ya da yerel dönüşümlerin çok iyi ilerlemediğini öne süren Küçükkayalar, “Maalesef tüm kamuoyu tarafından kabul edilen bir gerçek. Türk toplumu “Önümüzdeki kentsel dönüşüm süreçlerinde daha akılcı ve herkesi memnun edecek sonuçlar ortaya çıkacaktır” diye kesinlikle umuyor ve inanmak istiyoruz. Herkesi memnun etmekten kastettiğimiz, öncelikle dönüşüme uğrayan binalarda veya bölgedeki insanımızın mutluluğudur. İkinci olarak toplumun bundan faydalanmasını, dönüşüm ve gelişime olanak sağlayan bir uygulama ile karşılaşmasını bekliyoruz” dedi.

“DONANIMLI, EĞİTİMLİ TEKNİK ELEMAN İHTİYACIMIZ VAR…”

Güvenli inşaat seviyelerinde yetkin mühendisliğin önemine de dikkat çeken Bursa IMO Lideri Dava Küçükkayalar, geçtiğimiz 6 Şubat depremiyle karşılaştıkları nitelikli yapı üretiminde yetkin mühendisliğin değerinin bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Önder Küçükkayalar, donanımlı ve yetişmiş teknik ekiplere ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Ülkede uzun yıllardır uygulanan eğitim politikası nedeniyle birçok profesyonel insan aldığı diplomalarla takım hakkına sahip oluyor. Ancak o diplomaları alırken eğitim kalitesinde ciddi bir düşüş görüyoruz. Özellikle odamıza gelen genç mühendisler ve yeni mezun mühendislerde eksiklikler görüyoruz. Eğitim politikası ihtiyaca cevap verecek nitelikte ve nicelikte olmalıdır. Üniversiteler yeterli eğitim vermediği için buradan başlamak istemiyorum. Ancak gençlerimizin diploma alma beklentileri hayatın gerçekleriyle örtüşmüyor. Donanımlı, mezun ve yetişmiş teknik elemana ihtiyacımız var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu