Haber

Bulgaristan, Macaristan ve Hırvatistan’ın sığınmacılara kötü davrandığı iddia edildi

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Bulgaristan, Macaristan ve Hırvatistan’ın sığınmacılara kötü muamelede bulunduğu iddia edildi.

ARD ve Der Spiegel dergisinin Lighthouse Reports, Sky News, Sky News, Le Monde, Domani, SRF ve Rfe-RL Bulgaristan ile yaptığı araştırmaya dayanan raporda, Avrupa’ya sığınmak isteyen Afgan ve Suriyeli sığınmacıların kötü muameleye maruz kaldığı sahneler yer alıyor. ve zımni hapishanelerde tutulmaktadır. meydana çıkarmak.

Bulgaristan’ın Sredez kentinden çekilen görüntülerde, harap bir kulübeye kapatılmış bir grup insan görülüyor. Kümes benzeri mekanda oturma grubu ve tuvalet bulunmamaktadır. Burada zorla tutulan sığınmacıların sığınma başvurularını almak yerine sınır dışı edilmek üzere bekletildiğinden bahsedilmektedir.

Soyadını vermek istemeyen Kenan isimli Suriyeli mülteci, “Yiyecek ve su istedik. Bize bir şey vermediler. Bir görevli tuvaletten su getireceğini söyledi, gelmeyi hak etmedik.” ülkeye.” söz konusu.

Sığınmacı Kenan’ın diğer mültecilerle birlikte zorla sınırı geçerek Türkiye’ye geri gönderildiği kaydedildi.

AB sınır teşkilatı Frontex’in gözü önünde yasa dışı gözaltıların yaşandığı Bulgaristan’daki sınır polis karakolunda Frontex’e bağlı 10 görevlinin görev yaptığı bildirildi.

Haberde, avukatların Bulgar makamlarının eylemlerini birçok açıdan hukuka aykırı buldukları vurgulanarak, AB ve uluslararası hukuka göre bu ülkelerin sığınmacıları düzenli olarak barındırıp kayıt altına alması ve sığınma başvurusu yapmalarına izin vermesi gerektiği vurgulandı.

Hırvatistan’da sınır muhafızlarının geri itme için camsız beyaz minibüsleri kullandığı sekiz kişilik minibüslere 20 kişinin bindirildiği ve sıcak güneş altında saatlerce kapalı tutulduğu vurgulandı.

Öte yandan Macar yetkililerin Sırbistan sınırında kar maskeli güvenlik güçleri tarafından biber gazı sıkarak sığınmacıları konteynerlere koyduğu öne sürülüyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar’da çalışan İtalyan Alessandro Mangione, geçen yıldan bu yana 500 sığınmacının kırık, açık yara ve diğer yaralanmalarla kendisine ve meslektaşlarına geldiğini belirterek, Macar sınır muhafızları tarafından uygulanan şiddetin sistematik olduğunu ve insanların zorla Sırbistan’a geri gönderilmeden önce 12 saate kadar devam edebilecekleri. Bu tür kaplarda tutulduklarını duyduğunu söyledi.

Macaristan’da söz konusu konteynırlarda 60 kadar kişinin defalarca dar alanda durmak zorunda kaldığı, sınır muhafızlarının yeni gelenlere yer açmak istemesi veya mültecilerin direnmesi üzerine biber gazı kullanıldığına dikkat çekildi.

Haberde Bulgaristan, Hırvatistan ve Macaristan’ın iddiaları reddettiği vurgulanırken, AB ve Frontex’in bu konulardaki pasif tavrı eleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu