Haber

Bozova nerede? Bozova ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Bozova hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, ŞanlıurfaDeprem birçok yerde hissedildi. Şanlıurfa Türkiye’nin Bozova ilçesi merak edildi. Peki Bozova nerede? Bozova ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Bozova hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

BOZOVA NEREDE?

Bozova, Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 54.872

Alan: 1.550 km² (590 mi²)

BOZOVA İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADAR?

Şanlıurfa ili Bozova ilçesinin nüfusu 54.872’dir.

BOZOVA HANGİSİ İLE BAĞLANTILI?

Bozova, Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. Şanlıurfa’ya 38 km uzaklıkta olan ilçenin Bozova ilçesi Şubat 2022 TÜİK verilerine göre 53.878 nüfusa sahiptir. Sınırları içerisinde bulunan Atatürk Barajı’na 24 km uzaklıktadır. Her yıl eylül ayında yelken yarışlarının yapıldığı ilçedir. Atatürk Baraj Gölü kıyısında olup su sporları ve kamp alanları bulunmaktadır. Çatak ve Yaslıca başta olmak üzere birçok göl kenarı tatil yeri var.

tarih

Yerleşimin arkeolojik araştırmalar ışığında Neolitik (Yeni Taş/Cilalı Taş) Çağına kadar tarihe geçen Bozova ilçesi, Neolitik ve Kalkolitik evre höyük kalıntıları ile bölgedeki yerleşim tarihine de ışık tutuyor. yerleşim tarihinden günümüze kadar yaşam izleri mevcuttur. İlçede ve bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Bozova ve çevresinde Asur döneminde Asuranianu, Romalılar ve Ermeniler döneminde Tormenapa, MÖ 7250-5500 yıllarına ait tarihi yerleşim yerleri bulundu. Araplar döneminde, Yaylak döneminde Türkmenler döneminde.

Coğrafya

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Şanlıurfa iline bağlı bir ilçe olan Bozova, batıda Halfeti, güneybatıda Birecik, güneyde Suruç, güneydoğu ve doğuda Şanlıurfa Merkez, kuzeydoğuda Hilvan ilçeleri, Adıyaman ili ve Kuzeyinde Atatürk Baraj Gölü.

cidehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu