Ekonomi

Borsadan kapanış rekoru

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 4,60 karla 4.780,74 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirdi.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 210,42 puan artarken, toplam süreç hacmi 125,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,37, holding endeksi yüzde 3,19 paha kazandı.

Tüm dal endeksleri yükselirken, en çok kazandıran yüzde 7,91 ile kimya, petrol, plastik oldu.

Analistler, dünya genelinde artan resesyon ve enflasyon ikileminin yanı sıra Çin’de tekrar artışa geçen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle küresel pay piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini ifade etti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklanacak toplantı tutanaklarının yatırımcıların odağına yerleştiğini aktaran analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık toplantısında yüzde 75 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 25 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağının öngörüldüğünü bildirdi.

Yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise ABD’de ve Avrupa’da açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), ABD’de güçlü mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi tüketici itimat endeksi başta olmak üzere bilgi gündeminin takip edileceğini lisana getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.800 düzeyinin direnç, 4.550 ve 4.530 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu