Haber

BM Güvenlik Konseyi Gazze’deki çatışmaların durdurulmasını talep eden bir kararı kabul etti.

Birleşmiş Milletler Gazze’deki çatışmanın derhal ve uzun süreli durdurulmasını talep eden karar tasarısı Güvenlik Konseyi’nde tartışıldı. Tasarı 12 üyenin evet oyu ile kabul edilirken, Rusya, ABD ve İngiltere çekimser kaldı.

BMGK’DA “DERHAL VE UZATILMIŞ UZAKLAŞTIRMA” KABUL EDİLDİ

İsrail Gazze’deki katliam bir ayı aşkın süredir aralıksız devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kritik bir oylama yapıldı. BMGK, Gazze’deki çatışmaya “derhal ve uzun süreli bir duraklama” çağrısında bulunan karar taslağını tartıştı. Taslak karar 15 üyeli BMGK tarafından kabul edildi.

RUSYA, ABD VE İNGİLTERE KABUL EDİLDİ

12 üye ise karar taslağına evet dedi. Evet diyen ülkeler arasında Fransa ve Çin de vardı. Rusya, ABD ve İngiltere, farklı nedenlerle karar taslağına iyimser yaklaştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi

HAMAS’A TÜM REHİNLERİN SERBEST BIRAKILMASI ÇAĞRISI

Tasarıda ayrıca Hamas ve Gazze’deki diğer gruplara ellerindeki tüm rehinelerin serbest bırakılması yönünde bir davet de yer alıyordu. Malta, BMGK tarafından kabul edilen tasarıyı hazırladı. Daha önceki veto metinlerinde “ateşkes” yerine “acil ve uzatılmış” ara ibaresi tercih edilmişti.

TASLAĞIN YAPTIRIM GÜCÜ YOK

Gazze’de ateşkes ilan edilmesi bölgedeki sivil halk açısından hayati önem taşıyor. Ancak uzmanlar tasarının yaptırım gücünün bulunmadığını ve İsrail üzerinde siyasi baskı oluşturabileceğini belirtiyor.

4 TASLAK KARAR VETO OLDU

BMGK’de 7 Ekim sonrası Gazze’deki insani duruma ilişkin 4 karar taslağı görüşüldü. Rusya’nın 17 Ekim’de sunduğu “insani ateşkes” talebine ilk olarak ABD, İngiltere, Fransa ve Japonya ‘hayır’ oyu verdi. . Bunun ardından Brezilya’nın “düşmanlıklara ara verilmesini” talep eden karar taslağı 18 Ekim’de ABD tarafından veto edildi. Daha sonra 26 Ekim’de “ülkelerin meşru müdafaa hakkını” ele alan ABD yasa tasarısı Rusya ve Çin tarafından veto edildi. Aynı gün Rusya’nın insani ateşkes çağrısı yapan karar taslağı ABD ve İngiltere tarafından veto edildi. Karar tasarıları kabul edilmese de 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda 121 ülke, Gazze’de insani ateşkes çağrısı yapan yasa tasarısına “evet” oyu verdi.

BMGK, ULUSLARARASI BARIŞ VE GÜVENLİĞİ KORUMA SORUMLULUĞUNA SAHİPTİR

BM’nin yürütme organı olarak da bilinen BMGK’nin temel sorumluluğu “uluslararası barış ve güvenliğin korunması” olarak öne çıkıyor. Üye ülkeler arasında dostane ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmakla görevli olan BMGK’nın uluslararası sorunların çözümünde de işbirliği yapması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu