Haber

Asgari ücret ne kadar olacak? Bakan Bilgin rakam vermese de enflasyonun altında ezilen çalışanları umutlandırdı

Son aylarda arka arda gelen artırımlar, enflasyonun yükselmesi, kurun artması ile birlikte baş gösteren hayat pahalılığı vatandaşın belini büktü. Bu kapsamda temmuz ayında orta artırım yapılan minimum fiyat, 5.500 TL’yi buldu. Milyonlarca insanın gözü şimdi ise aralık ayında başlayacak komisyon toplantıları ile belirlenecek olan yeni asgari ücret zammına çevrilmiş durumda.

“ARALIK AYININ İLK HAFTASINDA KOMİSYONU TOPLAYACAĞIZ”

Gündem ekonomi ve asgari ücret zammı ilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin‘den mevzuya ait heyecanlandıran bir açıklama geldi. TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Mesleksel Yeterlilik Kurumunun 2023 yılı bütçelerinin görüşmeleri kapsamında bakanlığının 2023 bütçesinin sunumunu yapan Alım, “Talebin üzerinde bir büyümeyi gerçekleştirdiğimiz zaman enflasyona karşı ekonomik büyümeyi bir silah olarak kullanabiliriz. Asgari ücretin, 5500 lira olmasının nedeni enflasyona karşı duyarlı olduğumuzu göstermek içindi. Asgari ücret, enflasyonun reel ücretleri gerileten etkisini ortadan kaldıracak şekilde olacak. Aralık ayının ilk haftasında komisyonu toplayacağız. Tüm emekçiler enflasyon karşısında korunacak” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SİNYALİ VERMİŞTİ

Daha evvel minimum fiyatın ne kadar olacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Hiç endişeniz olmasın” demişti. Erdoğan ayrıyeten “Yılbaşında asgariyi ciddi şekilde tekrar yükselterek enflasyonun yol açtığı refah kaybını gidereceğiz” tabirlerini kullanarak da milyonlarca vatandaşı heyecanlandırmıştı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım de daha evvel taban fiyatla ilgili kıymetli açıklamalarda bulunmuş ve “Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu