Haber

Akşener: Şimdi mülteci sorununu çözme zamanı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Hatay’dan başlayarak Türkiye genelinde yabancılara konut satışının durdurulması çağrımı yineliyorum. Şimdi mülteci sorununu çözme zamanı. Buradan hükümet mültecileri evlerine geri göndermek istiyor.” Ülkelerin yeni inşa süreci kapsamında başlayacaklarını ve bunun için gerekli adımları atmalarını ve bir an önce diplomatik görüşmelere başlamalarını rica ediyorum” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki kümelenme toplantısında konuştu. Akşener grup konuşmasına başlamadan önce deprem felaketinde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. 1999 depremini bizzat yaşamış ve yakınlarını kaybetmiş bir insan olduğunu söyleyen Akşener, “99 depremi bize çok şey öğretti. Mesela bunlardan biri ilk 72 saatin değeriydi. Çok değerli değil. arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı yerlerde ayak altında yürümek ve oradaki çalışmalara müdahale etmemek saat içerisinde en büyük ihtiyaç enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak ve bölgeye gerekli desteği en kısa sürede sağlamaktır. Özellikle ilk 3 gün bölgede yaşanan teşkilat krizi vatandaşlarımızı en çok yaralayan konuların başında geldi.5. gün dahi arama kurtarmanın ulaşamadığı enkazlar oluştu.Başlangıçta binlerce vatandaşımız mağdur oldu. İnsanlar enkaz altında gün geçtikçe azalan yakınlarının sesine kulak verdi.Depremin 7. gününde bile çadır bekleyen aileler oldu.Günlük ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlarımız oldu. dondurucu soğukta barınak, ısınma ve hijyen, günlerce tuvalet sorunuyla boğuştu. 24 yıl sonra ders alınmadı. gerçeğiyle yüz yüze geldik.

Devletin depremin olduğu ilk günden beri çaresizlik içinde olduğunu söyleyen Akşener, “Vatandaşlarımız enkaz altında, soğukta çadır, tuvalet, AŞ’de yardım bekliyor. ; AK Parti hükümetinin acizliğini de görüyoruz.AK Parti hükümetinde kimse sorumluluk almıyor.Kimse hesap vermiyor.Hiçbir kul bile istifa etmiyor.Onlar zerre kadar utanmıyorlar ama ben utanıyorum. utanıyorum onlar adına utanıyorum bu yüzsüzlükten utanıyorum bu yüzsüzlükten utanıyorum bu kibirden utanıyorum utanıyorum Kızılay’ın içini boşaltan, AFAD’ı menfaatçi yapan, üstlerini dolduran sizlersiniz. aciz, beceriksiz ve yetersiz kadrosuyla devletin en kritik kurumları.Kahramanmaraş’ta bilim adamlarının, jeologların, jeofizikçilerin yıllardır televizyonlarda haykırdığı 7.5 büyüklüğündeki deprem, Söz dinlemeyen sizsiniz” olacak N”. Kanal projesi uğruna yıllarını heba eden sensin. Milletimiz kapıda sallanmayı çaresizlik içinde beklerken, imar affıyla para toplayan, çürüyen binaları aklayan sizsiniz. Bu felaketin feci sonucunun sorumlusu Sayın Erdoğan’dır. Doğrudur, kaderde doğal afetler vardır. Ama devletin kurumlarını felç eden, felakete davetiye çıkaran işte bu canavarca sistemdir.” Akşener, deprem bölgesinde göç hareketi olduğunu belirterek, “2,5 milyondan fazla vatandaşımızın tahliye ve kendi imkanlarıyla bölgeyi terk ettiği tahmin ediliyor. Bu durum, mevcut mülteci sorunu ile birlikte değerlendirildiğinde, gelecekte bölge insanlarımız için demografik değişim tehlikesini ortaya koymaktadır. Nüfusumuzun yüzde 16’sını oluşturan deprem bölgesinde yaklaşık 1 milyon 700 bin Suriyeli mülteci bulunuyor. Hatay başta olmak üzere Türkiye genelinde yabancılara konut satışının durdurulması davetini yineliyorum. Amacımız insanlarımızın evlerine ve ülkelerine dönmeleri, vatandaşlarımızın hiçbir hakkını kaybetmemeleridir. Şimdi mülteci sorununu çözme zamanı. Buradan hükümeti yeni inşa süreci kapsamında mültecileri ülkelerine geri göndermeye, bunun için gerekli adımları atmaya ve diplomatik müzakereleri bir an önce başlatmaya davet ediyorum.”

Akşener, TBMM’yi bu konuda toplantıya davet edeceklerini belirterek, “Milletim için, devletimiz için bu toplantıları yapmaya, bu sorunu çözmeye hazırım. Biz hazırız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu