Haber

Adıyamanlı esnaf: Korkudan dükkânı açtık, bizim için lira liradır

halef batmaz

ADIYAMAN – Maraş merkezli sarsıntıların yıkıma yol açtığı Adıyaman’daki Kapalıçarşı da hasar gördü. Dükkanların sarkan ve düşen saçakları, çarşının sokaklarında yürümeyi zorlaştırıyor. Adıyaman’da nadiren açık olan dükkânlar bu çarşıda yer almaktadır. Ağırlıklı olarak tütüncü dükkanlarının açık olduğu çarşı bölgesinde bir de giyim mağazası bulunuyor. Alper Giyim’in sahibi Eyüp Çanga, depremde 11 yakınını kaybetti. Yaşadıkları 8 katlı apartman henüz birkaç yıllık olmasına rağmen depremde çöktü ve ailesiyle birlikte enkaz altında kaldı. Diğer depremzedelere göre biraz şanslı olduğunu söyleyen Çanga, “Tek şansımız belediyenin ek hizmet binasının karşımızda olmasıydı. Bir veya iki saat içinde itfaiyeciler beni ve ailemi kurtardı.”

“Çocuklarımdan ayrılmak beni korkutuyor ama mecburuz”

Depremin olduğu 16. günde dükkanını açan Changa, grupların hasar tespiti için gelmediğini, yaptıkları incelemede çöken raflar ve yere dökülen eşyalar dışında herhangi bir hasarla karşılaşmadıklarını söylüyor. 28 yıldır çarşıda esnaflık yaptığını belirten Çanga, “Biz ne memuruz ne maaşlı. Başka bir gelirimiz olmadığı ve hayat devam edeceği için mecburuz. Artçı sarsıntılar devam ederken çocuklarımızı bir yerde bırakıp buraya gelmemiz tabi ki korkuyoruz. Gözümüz hep arkada ama cebimizde para olmadıkça çarkı çeviremiyoruz” diyor.

‘ÜLKEMİZDEN ÇIKIP NEREYE GİDEBİLİRİZ?’

Şimdilerde Adıyaman’ın en eski, en erken açılan ve en geç kapanan çarşısında sessizlik hakim. Çarşı’da halen içme suyu ve elektriğin bulunmadığını belirten Çanga’nın Adıyaman’dan ayrılmaya niyeti yok: “Ülkemizi bırakıp nereye gidelim? Biz Suriyelilere mülteci dediğimiz durumdayız. Batıda bir otele yerleşip altı ay sonra dönmek yerine bugün sıfırdan başlayacağım. Hayat devam ediyor, biz kazandığımızı yiyen adamlarız. Adıyaman’dan ayrılanların geri dönmesi için devletimizden teşvik talep ediyoruz. Burada yaşayan vatandaş nasıl bir yaşam sürecek? Tek bir pencereden dışarı bakmamalısın.”

‘YERLİ BURADA KALMADI, EMNİYET GÜÇLERİNE SATIŞ YAPIYORUZ’

Çarşıdaki esnafın birçoğunun çek ödediğini belirten Çanga, “Buradaki esnafın tamamı küçük esnaf. Esnaf vergi dahil kolay yoldan. Buradaki esnafın yüzde 90’ı çekle çalışıyor. Bundan sonra ticaret mesleğimizi düşünmemiz lazım. Devletimiz ya görmezden geldi ya da yok oldu. Krediler ertelendi ama çeklerle ilgili rastgele bir açıklama yapılmadı. Endişeyle dükkânı açtık, bir lira bizim için bir liradır. Çekleri ödeyemediğimiz zaman iş hayatımız alt üst olacak. Esnaftan ölenler oldu. Allah göstermesin tarifsiz bir duygu var. Her gün yanıma gelip birlikte yiyip içen arkadaşlarımız vefat etti. Bu çok acı verici bir şey. Öyle bir duruma geldik ki ağlayamadığımız için gülüyoruz. Kalan arkadaşların birçoğunun da çek ödemesi var. Mağaza açmak zorundalar. Buradaki her esnafın en az 40-50 bin çek ödemesi var. Bu dönemde zaten en çok etkilenen esnaf olduk.”

Çoğunlukla kolluk kuvvetlerine satış yaptığını belirten Çanga, “Adıyaman’a hala hayalet şehir diyebilirim. Burada yerli kalmadı, kolluk kuvvetlerine satış yapıyoruz. Genelde iç çamaşırı, havlu, valiz, çorap gibi ihtiyaçlarını karşılamak için geliyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ümraniye evden eve nakliyat
Başa dön tuşu