Haber

Adalet Bakanı Bozdağ, İnsan Hakları Kurulları Toplantısı’nda konuştu: (2)

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi, Türk Tabipleri Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile ilgili çalışmanın da sonuna geldiğimizi ifade etmek isterim. Yakında bu çalışmayı da kamuoyumuzla paylaşacağız.” dedi.

Bozdağ, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunca (TİHEK) Dedeman Otel’de düzenlenen “İnsan Hakları Kurulları Birinci Bölgesel Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, Türk Tabipleri Birliğini eleştirdi.

Türkiye’de çok sayıda meslek örgütünün bulunduğunu hatırlatan Bozdağ, hiçbir meslek örgütünün, maksadı dışında faaliyette bulunamayacağının, anayasa kararı olduğuna dikkati çekti.

Bazı meslek örgütlerinin, emellerini bırakıp öteki faaliyetlerin içerisine girdiğini söyleyen Bozdağ, şöyle devam etti:

“Ben artık Türk Tabipleri Birliğinin, siyasette olan bir kardeşiniz olarak tabiplerin hakkını savunduğuna şahit değilim. Yalnızca iktidarın ziyan göreceği bir şey varsa orada iktidar ziyan görsün diye, tabiplerin menfaati olsun diye değil. Bugüne kadar Tabipler Birliğinin, Türkiye’deki tabiplerimizin mesleki menfaatleri, meslekleri ve diğer alandaki işlerinin daha iyi olması için sundukları tek bir tedbir, tek bir öneri yoktur. PKK terör örgütünün, başkaca bir terör örgütünün başı dara girdiğinde ya da ihtiyacı olduğunda onların lehine açıklama yapmada yarışa girenler var. Tabiplerin lehine açıklama yok ama Türk Silahlı Kuvvetlerine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ‘kimyasal silah kullandığı’ iftirası yapanlara dayanak verildiğini görüyoruz. Tabipler Birliğinin bu türlü bir misyonu var mı? Ayrıca bir meslek örgütünün bu türlü bir misyonu var mı? Hiçbir meslek örgütü, kuruluşları, emeli dışında faaliyette bulunamaz. Bulunduğu vakit bunun hukukta bir karşılığı vardır, hukuk da bununla ilgili gereğini yapacaktır.”

Bakan Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi, Türk Tabipleri Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile ilgili çalışmanın da sonuna geldiğimizi ifade etmek isterim. Yakında bu çalışmayı da kamuoyumuzla paylaşacağız.” sözünü kullandı.

(Sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu